Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Profilaktyka przeciwalkoholowa. Jak to się zaczyna...

Dr Dariusz Buczyński 2011-06-26 10:20:00

Stara zasada głosi, że łatwiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć, dlatego też portal radom24.pl wspólnie z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii Dariuszem Buczyńskim rozpoczyna dziś cykl publikacji, które – miejmy nadzieję – przyczynią się do podniesienia świadomości społecznej na temat szkodliwości nadużywania alkoholu. Dziś pierwszy artykuł, zawierający ogólne informacje dotyczące alkoholizmu.

Istotę alkoholizmu stanowi uzależnienie psychiczne i fizyczne. To pierwsze polega na tym, że sięgając po alkohol doznajemy satysfakcji, odczuwamy też potrzebę jego spożycia w celu poprawy naszego samopoczucia. Uzależnienie fizyczne natomiast idzie w parze ze wzrostem tolerancji organizmu na alkohol, co z kolei powoduje kłopoty związane z brakiem możliwości przerwania spożywania alkoholu w zaplanowanym momencie, utratą kontroli nad wprowadzaną do organizmu ilością oraz zespołem abstynencji alkoholowej po jego odstawieniu.

Nie ma co ukrywać – alkoholizm jest poważną chorobą. Nadużywanie alkoholu w Polsce mogące być niebezpieczne dla zdrowia, szacuje się na 16 procent populacji, przy czym coraz bardziej obniża się wiek osób uzależnionych od alkoholu. Przypomnijmy, że śmiertelna dawka alkoholu wynosi 6-8 g na 1 kg masy ciała. W promilach wynosi ona zwykle 4-5 promili, choć niechlubny „rekord” Polski (jak podają źródła internetowe) wynosi aż 14,8 promila we krwi, odnotowany w 1995 roku. Wynik to tak niewiarygodny, że badanie powtarzano aż pięć razy! Tadeusz S., u którego stwierdzono aż taki stan upojenia alkoholowego, spowodował wypadek samochodowy pod Wrocławiem – sam zmarł w wyniku obrażeń w nim doznanych , ale (sic!) kilkanaście dni później.  Pamiętajmy, że o stopniu zatrucia decyduje nie tylko ilość spożytego alkoholu, ale również szybkość jego spożycia i szybkość metabolizmu. Dorosły, zdrowy mężczyzna o wadze 70 kg zwykle metabolizuje 7-8 g czystego alkoholu na godzinę.

Uzależnienie od alkoholu nie następuje jednak od razu, a początek choroby jest trudny do uchwycenia. No bo jak określić, kiedy jeszcze pije się dla „przyjemności” czy do towarzystwa, kiedy zaś jest to już picie o charakterze chorobowym, tym bardziej, że każdy człowiek wykazuje inną reakcję na alkohol?

Elvin Morton Jellinek w roku 1960 zdefiniował cztery fazy rozwoju alkoholizmu:

1). Faza wstępna – picie tzw. konwencjonalne, powodujące szereg pozytywnych efektów, jak np. rozluźnienie, uspokojenie, oderwanie od kłopotów, przełamywanie barier, np. nieśmiałości czy leczenie kompleksów. Podczas tej fazy wyraźnie wzrasta tolerancja na alkohol i aby uzyskać pożądane skutki, trzeba zwiększać dawki alkoholu wprowadzanego do organizmu. Faza trwa od kilku miesięcy do kilku lat, a pijący nie dostrzega żadnego problemu. Ma poczucie winy w związku z piciem, ale już unika rozmów na temat picia alkoholu.

2). Faza ostrzegawcza – to rodzaj wewnętrznego przymusu, trudnego już, ale jeszcze możliwego do pokonania. W fazie tej szuka się okazji do picia, alkohol spożywa częściej niż otoczenie, pojawia się spożywanie alkoholu w pojedynkę albo też nawet w ukryciu, często też jest się inicjatorem alkoholowych spotkań. Coraz częstsze są objawy ciężkiego kaca, urywanie się filmu, okresowe zaniki pamięci. Osoba znajdująca się w tej fazie zaczyna szukać pierwszych usprawiedliwień dla swojego postępowania.

3). Faza krytyczna – to już całkowita utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu. Czas spożywania alkoholu zaczyna dominować na okresami abstynencji, a pojawiające się negatywne konsekwencje nie powodują przerywania alkoholowych ciągów. Pojawia się alkoholowy głód. Pijący zaczyna izolować się od otoczenia, zaniedbywać rodzinę, przyjaciół i pracę zawodową, a także często rezygnuje ze swoich pasji i zainteresowań. Stara się usprawiedliwiać, że nikt go nie rozumie i nie próbuje mu pomóc w rozwiązaniu często wyimaginowanych problemów, nadużywanie alkoholu staje się dlań „prywatną sprawą”. Obwinia otoczenie i reaguje agresją na uwagi otoczenia. Dochodzi też zwykle do pierwszych kontaktów z prawem. To w tej fazie pojawia się konieczność uzupełnienia poziomu alkoholu w organizmie, czyli spożycia tzw. klina i dbałość o pełne zabezpieczenie zapasów alkoholu. Często towarzyszy mu niedożywienie. Faza ostra to również nieufność i wrogie nastawienie do otoczenia, mogące prowadzić do wybuchów agresji, urojenia niewiary dotyczące partnera lub współmałżonka, wynikająca także z pojawiających się zaburzeń potencji. Osoba w tej fazie często wymaga pomocy medycznej, czasami też sama jej poszukuje.

4). Faza przewlekła – zawiera wszystkie objawy uzależnienia. Charakteryzują ją przewlekłe ciągi alkoholowe, trwałe osłabienie zasad moralnych, spożywanie alkoholi niewiadomego pochodzenia i tzw. alkoholi niekonsumpcyjnych. W trakcie coraz rzadszych okresów abstynencji pojawiają się zespoły abstynencyjne z zaburzeniami świadomości i napadami drgawkowymi. Faza charakteryzuje się również takimi objawami jak lęki, uszkodzenie myślenia i zdolności oceny, zaburzenia pamięci, koncentracji, psychozy, zaburzenia nastroju, uszkodzenia narządów i układów (awitaminoza, nadciśnienie tętnicze, marskość i niewydolność wątroby, kardiomiopatia, arytmie i udary mózgowe, zaburzenia funkcji seksualnych, zespół móżdżkowy, otępienie, padaczka, neuropatie, zapalenia wielonerwowe, encefalopatie, żylaki przełyku, choroby żołądka, zapalenia trzustki, refluks żołądkowo - przełykowy, przełyk Barretta, urazowe pęknięcia przełyku oraz zespół Mallory'ego – Weissa, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, żołądka i dwunastnicy, zaburzenia perystaltyki przełyku i jelit oraz upośledzone wchłanianie prowadzące do powstania niedoborów pokarmowych). Zwiększa się znacznie ryzyko rozwoju choroby nowotworowej oraz zgonu spowodowanego ciężkimi chorobami somatycznymi.

Na podstawie badania Programu Aktywizacji Placówek Odwykowych (źródło: internet)  zdefiniowano problemy, z jakimi najczęściej spotykają się alkoholicy:

• Zaburzenia życia rodzinnego – 94%
• Problemy w kontaktach z ludźmi – 84%
• Problemy finansowe – 82%
• Przemoc wobec bliskich – 57%
• Problemy z prawem (karalność) – 51%.

Zanim więc sięgniemy po alkohol, zapytajmy sami siebie, czy naprawdę warto?

W naszym cyklu artykułów przybliżymy Państwu problem alkoholizmu, pokażemy wielorakie konsekwencje z nim związane, a tym samym postaramy się Państwa przekonać ,że lepiej nie sięgać po tą wątpliwą przyjemność i poprzez to uniknąć wielu nieszczęść i cierpień.

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów

Salus Et Facultas

w ramach:

Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radom.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych