Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej RADPEC jest głównym dostawcą ciepła do budynków mieszkalnych, instytucji, obiektów użyteczności publicznej i zakładów przemysłowych w Radomiu.
"Dziś spółka RADPEC ma zagwarantowane zasoby węgla do końca marca przyszłego roku. Jednocześnie mamy gwarancję dostaw jeszcze w październiku, które zapewnią nam odpowiednią ilość węgla na sezon grzewczy do końca kwietnia" - powiedział na środowej konferencji prasowej prezydent Radomia.
Witkowski zapewnił, że RADPEC jest przygotowany na taką dostawę ciepła jak w poprzednich latach. "Jesteśmy przygotowani na to, aby ten sezon grzewczy był dokładanie taki sam jak rok czy dwa lata temu. Nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o węgiel, nie ma również żadnego problemu, abyśmy mogli ogrzewać szkoły" - powiedział prezydent.
Prezes RADPEC-u Tomasz Nita poinformował, że spółka ma podpisaną wieloletnią umowę z Polską Grupą Górniczą (PGG). Pytany o podwyżki cen ciepła wprowadzone od września wyjaśnił, że PGG w maju podwyższyła cenę o 120 proc.
"Niestety musieliśmy tę cenę wpisać do naszego budżetu i przełożyć na cenę, która została skierowana we wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki (URE); taka cena została zatwierdzona przez URE i wprowadzona od 1 września" - stwierdził Nita. Wskazał, że 67 proc. kosztów spółki to koszty związane z zakupem węgla i zakupem uprawnień do emisji CO2.
Prezydent Radomia zaproponował, by dystrybucją importowanego węgla, o co apelował do samorządów wicepremier Jacek Sasin, zajęła się spółka Enea Nowa Energia, która ma w Radomiu swoją siedzibę. Prezydent miasta przyznał, że spółka ma doświadczenie w energetyce, zatrudnia ok. 100 wykwalifikowanych pracowników.
"Biorąc pod uwagę brak prawnych i technicznych możliwości samorządu do dystrybucji węgla, zapraszamy do współpracy spółkę Enea Nowa Energia, która ma swoją siedzibę w Radomiu. Oddajemy do jej dyspozycji 2-hektarowy, utwardzony i ogrodzony plac przy ulicy Żelaznej, należący do spółki RADPEC" - powiedział dziennikarzom Witkowski.
Dodał, że wierzy, iż ta propozycja miasta spotka się z zainteresowaniem Enei. "Ta deklaracja dziś pada poprzez media, natomiast jutro sformalizujemy to i zarząd spółki Nowa Energia, czy w ogóle Enea, otrzyma od nas taką propozycję" - zapowiedział Witkowski. Dodał, że miasto i spółka RADPEC są gotowe podjąć działania "bez zbędnej zwłoki, bo węgiel musi jak najszybciej trafić do mieszkańców Radomia". Witkowski zauważył, że w Radomiu blisko 6 tys. gospodarstw domowych w dalszym ciągu korzysta z węgla.
Witkowski odniósł się do poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla, importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. Sasin zauważył wówczas, że samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem niż inni pośrednicy.