Prawda czy fałsz?
W obiegu krąży wiele mitów na temat korzyści płynących ze spożywania alkoholu. Aby usprawiedliwić wypijanie kolejnych „głębszych” osoby uzależnione, choć też nie tylko, często podpierają się „prawdami”, które na ogół z prawdą wspólnego nic nie mają.
Oto najczęściej krążące stereotypy:
Stereotyp: Piję piwo, bo lekarze twierdzą, że korzystnie działa ono na nerki.
Prawda: Piwa w żadnym wypadku nie można traktować jak lekarstwa. Ma ono wprawdzie właściwości moczopędne, ale trzeba pamiętać, że jak każdy alkohol niekorzystnie działa na wiele innych organów w organizmie.
Stereotyp: Piję wino, bo badania mówią, że to zdrowy trunek, który m.in. obniża cholesterol i poprawia krążenie.
Prawda: Odpowiedź podobna. Traktowanie alkoholu jako lekarstwa to pomyłka. Alkohol może być przyczyną powstawania wielu groźnych chorób. Owszem, medycyna twierdzi, że niewielkie ilości alkoholu mogą spowodować korzystny efekt w postaci rozszerzenia naczyń krwionośnych, co ułatwia przepływ krwi, ale przecież często nie wiemy, czy nie posiadamy schorzeń, w których spożycie alkoholu może stanowić ryzyko rozwoju choroby. Ponadto regularne spożywanie alkoholu może doprowadzić człowieka do uzależnienia, więc mit o zbawiennym wpływie jednego głębszego lepiej odsunąć na bok.
Stereotyp: Spożywam alkohol, bo lepiej po nim śpię.
Prawda: Sen po spożyciu alkoholu nie jest snem spokojnym. Wynika z oddziaływania alkoholu na ośrodek mózgowy. Taki sen nie powoduje właściwego wypoczynku czy relaksacji.
Stereotyp: Piję alkohol, bo jestem osobą nieśmiałą, a on dodaje mi odwagi i pewności siebie.
Prawda: Pod wpływem alkoholu chwilowo zmienia się nasza osobowość, podniesiona zostaje samoocena. Ale po ustaniu jego działania wszystko wraca do normy. Picie „na odwagę”, które musimy powtarzać, prowadzi wprost do alkoholizmu, a ponadto może prowadzić do zachowań, których potem będziemy się wstydzić. Nie mamy bowiem wówczas pełnej kontroli nad swoim zachowaniem, spada nasz krytycyzm a zasady, którymi się kierujemy, schodzą na dalszy plan.
Stereotyp: Piję, bo alkohol wzmacnia mój organizm.
Prawda: To z gruntu fałszywa teza. Przeciwnie, alkohol zamiast wzmacniać organizm powoduje osłabienie systemu odpornościowego, a to z kolei powoduje łatwiejszą możliwość zainfekowania organizmu.
Stereotyp: Piję, bo dzięki temu jestem silniejszy,
Prawda: Alkohol ma działanie pobudzające i pozwala nam zwalczyć zmęczenie, tyle, że na krótko. Pamiętać należy jednak o negatywnym wpływie alkoholu na układ nerwowy i mięśniowy. Spożywanie alkoholu w rzeczywistości powoduje osłabienie siły mięśni, a nawet może doprowadzić do zaniku mięśni.
Stereotyp: Spożywam alkohol, bo pomaga mi rozwiązać problemy.
Prawda: To czysty absurd, gdyż człowiek trzeźwy myśli sprawniej i łatwiej mu jest rozwiązać każdy problem. Alkohol powoduje, że na chwilę możemy o naszych kłopotach zapomnieć, ale po ustaniu działania alkoholu wracają one ze zdwojoną siłą.
Stereotyp: Picie alkoholu to sprawa osobista i nikt nie powinien w to ingerować.
Prawda: Troska o zdrowie najbliższej osoby nie jest nadmiernym ingerowaniem w prywatność. Nawet w przypadku, gdy nie jesteśmy rodziną osoby nadużywającej alkoholu.
Stereotyp: Nie jestem alkoholikiem, bo alkoholik musi pić codziennie.
Prawda: O tym, czy jest się alkoholikiem czy też nie, kompletnie nie świadczy systematyczność spożywania alkoholu. Często bowiem zdarza się, że alkoholicy miesiącami potrafią zachować abstynencję, a potem np. pić bez przerwy przez kilka czy kilkanaście dni, by potem znowu na jakiś czas do abstynencji powrócić.
*****
W naszym cyklu artykułów przybliżymy Państwu problem alkoholizmu, pokażemy wielorakie konsekwencje z nim związane, a tym samym postaramy się Państwa przekonać ,że lepiej nie sięgać po tą wątpliwą przyjemność i poprzez to uniknąć wielu nieszczęść i cierpień.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów
Salus Et Facultas
w ramach:
Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.