Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Powstanie park kulturowy. Perełka terenów zielonych

nika 2011-08-30 11:58:00

Powstanie park kulturowy Stary Radom. Radni ustanowili ochronę dla terenów położonych między ul. Wernera, Mireckiego, Limanowskiego, Dębową, Maratońską, Kielecką, Garbarską, Rawską, Okulickiego wraz ze Starym Ogrodem i Piotrówką.

Park kulturowy ma być w przyszłości częścią parku Mleczna, o którego utworzeniu mówi się od kilku lat. O pomyśle dyskutowali jeszcze radni poprzedniej kadencji, ale projekt uchwały został w końcu wycofany. Zdaniem części rady zapisy uchwały były zbyt restrykcyjne – spowodowałyby, że właściciele działek w tym rejonie Radomia nie tylko nie mogliby prowadzić działalności gospodarczej, ale nawet rozbudowywać swoich domów. Pomysł wrócił na poniedziałkową sesję, w znacznie – jak zapewniał wiceprezydent Igor Marszałkiewicz – złagodzonej formie. Projektowany park podzielony został na dwie strefy. W obu zakazuje się wykonywania robót budowlanych, mogących prowadzić do niekorzystnych zmian krajobrazu, budowy obiektów uciążliwych dla środowiska oraz o dużej powierzchni. Nie można będzie tutaj także składować odpadów. W strefie A, obejmującej Piotrówkę i Stary Ogród, dodatkowo nie mogą powstawać obiekty kubaturowe nie związane z funkcją strefy.

Radni nadal mieli wątpliwości. - Kiedy przyjmujemy uchwałę, w której są same zakazy, musimy być bardzo ostrożni – przestrzegał Wiesław Wędzonka. - Włos na głowie się jeży, kiedy się ten projekt czyta! Przecież w strefie A nic nie będzie można. A to dotyczy ludzi... Nie można ograniczać każdej ich działalności na własnym terenie. Ta uchwała jest nie do przyjęcia! Czytamy w uzasadnieniu, że powstał dopiero jeden park kulturowy, w Kłodzku, które nawet trudno jest znaleźć na mapie. Mogą sobie tam taki park robić, ale nie my, w 200-tysięcznym mieście. Nie możemy zamykać 25 proc. miasta! Na dodatek napisane jest, że reklamy i szyldy mają być uzgadniane z konserwatorem zabytków, za co na pewno trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Ten ostatni nakaz spodobał się Adamowi Włodarczykowi, który przyznał, że dotychczasowa pstrokacizna i absolutna dowolność w kwestii szyldów uroku staremu Radomiowi nie dodaje. - Jednak dobrze by było przeprowadzić kampanię uświadamiającą mieszkańcom przyszłego parku, że jego powstanie nie spowoduje, iz nie będą mogli dysponować swoją własnością – zaproponował. Zenon Krawczyk pytał, co z właścicielami 10 ha torfowisk, którzy po utworzeniu parku nie będą mogli prowadzić tam działalności gospodarczej, i dlaczego – skoro park ma sięgać ul. Dębowej – nie włączono do niego cmentarza, który przecież tez jest zabytkowy. Marek Szary z kolei zadeklarował, że pod projektem podpisuje się obiema rękami, bo ten teren to „perełka terenów zielonych”, którą trzeba chronić. Ponadto na tę ochronę możemy pozyskiwać pieniądze z UE.
Projektowany park zajmie jedna setną Radomia, a nie 25 proc. - prostował Stanisław Bochyński, architekt miejski. - Poza tym to, co proponujemy, nie jest eksperymentem. Możliwość tworzenia parków kulturowych daje ustawa o ochronie zabytków z 2003 roku, a więc przepis jest stosunkowo nowy. Ale w Polsce już powstało 21 parków kulturowych. Przedsięwzięcie przyniesie wymierne korzyści – m.in. poprawę klimatu miasta i złagodzenie skutków industrializacji. Poza tym park, na którego obszarze znajdzie się skansen archeologiczny i rezerwat przyrodniczy, będzie miał funkcję edukacyjną.

Wiceprezydent Marszałkiewicz zaprzeczał, jakoby na terenie parku kulturowego przestanie istnieć wszelka działalność gospodarcza. Nie będzie jej tylko na grodzisku i wokół niego, czyli tam, gdzie w tej chwili i tak się nic nie buduje i budować nie wolno. Na pozostałym terenie zaś nie powstaną wieżowce czy zakłady przemysłowe.

W głosowaniu za utworzeniem parku kulturowego Stary Radom opowiedziało się 19 radnych, nikt nie był przeciw, sześciu radnych wstrzymało się od głosu.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych