Przypomnijmy, że pierwszym etapem prac było przyjęcie uchwały wskazującej obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji - https://bip.radom.pl/ra/rada-miejska/uchwaly/57515,Uchwala-nr-LXXVI6852022-w-sprawie-wyznaczenia-obszaru-zdegradowanego-i-obszaru-r.html. Kolejnym krokiem była uchwała w sprawie przystąpienia do opracowania Gminnego Prgramu Rewitalizacji - https://bip.radom.pl/ra/rada-miejska/uchwaly/57856,Uchwala-nr-LXXVII7122022-w-sprawie-przystapienia-do-sporzadzenia-Gminnego-Progra.html.
Propozycje zgłaszane do Gminnego Programu Rewitalizacji mogą zgłaszać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i mieszkańcy miasta. Mogą one dotyczyć m.in. poprawy warunków zamieszkania, w tym stanu technicznego i termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W programie mają szansę znaleźć się przedsięwzięcia poprawiające jakość przestrzeni publicznej poprzez np. prace modernizacyjne, restauratorskie i konserwatorskie w obiektach zabytkowych, porządkowanie przestrzeni publicznych oraz adaptacje istniejącej zabudowy na nowe funkcje.
Można zgłaszać również propozycje z zakresu aktywizacji osób pozostających bez pracy, umożliwiające podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wspierające rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym, sprzyjające rozwojowi oferty edukacyjnej oraz działalności gospodarczych, w tym sektora ekonomii społecznej i wolontariatu. W programie jest też miejsce dla propozycji dotyczących poprawy jakości środowiska naturalnego, w tym m.in. ograniczenia niskiej emisji, rozwoju niskoemisyjnego transportu miejskiego, zwiększania powierzchni biologicznie czynnych i poprawy odporności miasta na zmiany klimatu.
Wpisanie przedsięwzięć do Gminnego Programu Rewitalizacji umożliwi występowanie o dofinansowanie ich realizacji z funduszy unijnych.
Lokalizację przedsięwzięć na obszarze rewitalizacji może ułatwić mapa z zaznaczonymi granicami obszaru http://mapy.gis.umradom.pl/lm/index.php/view/map/?repository=spoledu&project=REWITALIZACJA
Na propozycje mieszkańców Urząd Miejski czeka do 30 czerwca. Można je składać na załączonym formularzu, który należy wysłać (skan podpisanego formularza) na adres rewitalizacja@umradom.pl lub dostarczyć wypełniony formularz do Biura Rewitalizacji, ul. Rynek 1, pokój nr 7. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z pracownikami Biura Rewitalizacji (48 36 20 777, 48 36 20 161).
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszenia przedsięwzięcia rewitalizacyjnego są dostępne tutaj.