Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Potrzeba pamięci

nika 2011-10-02 21:32:00

- Nie mamy prawa leczyć swojej pamięci z tego, co się tutaj wydarzyło – mówił w niedzielę podczas odsłonięcia tablicy poświęconej pomordowanym przez hitlerowców Polakom,Rosjanom, Romom i Żydom w Lesie Kosowskim historyk Przemysław Bednarczyk.

Na tablicy widnieje napis: „Las Kosowski - miejsce masowych egzekucji dokonywanych przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1944 na Polakach, Romach, Rosjanach oraz Żydach, których ciała pogrzebano tu w wielu zbiorowych mogiłach lub spalono rozsypując prochy dla zatarcia śladów zbrodni”. Pod spodem umieszczono fragment wiersza Marcina Kępy „Las odpowie ciszą”, napisanego przed dwoma laty specjalnie z okazji uroczystości przypominającej, ze Las Kosowski w klatach okupacji był miejscem masowych mordów.

- Nie ja jeden czekałem na ten dzień, kiedy ten las zyska odpowiednia i należną mu rangę – miejsca pamięci narodowej - mówił Przemysław Bednarczyk, główny inicjator uczczenia pamięci pomordowanych. - Tuż po wojnie w miejscach, gdzie Niemcy rozstrzeliwali więźniów, okoliczni mieszkańcy wieszali na drzewach krzyże. Dziś tych krzyży już nie ma. Nie wiemy – i nigdy się już nie dowiemy – ilu ludzi tutaj zginęło. Prawdopodobnie ponad 800. Dzisiaj Kosów nie kojarzy się z miejscem straceń, ale naszym zdaniem jest, by pamięć o tym, co się tutaj działo, nie zginęła.

Wśród rozstrzelanych w Kosowie byli Polacy, Żydzi, Romowie, a także rosyjscy jeńcy. Dlatego modlitwę ekumeniczną w intencji wszystkich ofiar odmówili przedstawiciele wyznań: katolickiego – ks. Mirosław Kszczot, mojżeszowego - rabin Warszawy Tyson Herberger, luterańskiego – ks. Wojciech Rudkowski i prawosławnego – ks. Tomasz Rubczewski.

- Nasza społeczność bardzo ucierpiała w czasie II wojny światowej. Chcielibyśmy, by ten fakt nie został zapomniany. Dziękujemy, że na tej tablicy znaleźli się także Romowie – mówił przedstawiciel radomskich Romów, Karol Kwiatkowski.

Dopełnieniem uroczystości odsłonięcia tablicy był koncert zespołu Lustro oraz inscenizacja historyczna ukazująca dni okupacji hitlerowskiej i to, co w latach 1939-44 działo się w Lesie Kosowskim.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych