Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Plac przed UM nadal bez nazwy. Czy to się zmieni?

Roksana Kowalewska 2013-02-05 13:00:00

Jednym z miejsc w Radomiu, które nie posiada własnej nazwy jest plac przed Urzędem Miejskim. Grono osób ze względu na Gmach Corazziego, który jest przy nim usytuowany, nazywa go placem Corazziego. Jednak jest to nazwa jedynie potoczna i nieoficjalna. I zapewne nic się w tej materii nie zmieni, chyba że do Urzędu Miejskiego wpłynie stosowny wniosek o nadanie temu miejscu nazwy.

Zatwierdzaniem nazw ulic i placów w Radomiu zajmuje się Komisja Kultury w Radzie Miejskiej. To ona opiniuje wnioski o nadanie nazw. - Plan prac Komisji Kultury jest określony na cały rok. Na bieżąco omawiane są inicjatywy mieszkańców, którzy chcą nadania imienia konkretnej ulicy lub placu, jednak póki co, nie wpłynął żaden wniosek z konkretną propozcją dla placu przed Urzędem Miejskim. W sposób nieformalny dyskutowaliśmy na ten temat – mówi Jakub Kowalski (PiS), przewodniczący Komisji Kultury. - Ja nie byłbym za tym, aby plac nazwać Placem Corazzego. Jeśli mielibyśmy już nadawać jakieś imię, powinien to być godny patron. Co nie znaczy, że sam Corazzi nie jest osobą zasłużoną – dodaje. Więcej na temat propozcji nazw dla placu przed Urzędem Miejskim pisaliśmy tutaj.

Wniosek o nadanie nazw ulicom, placom, i innym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrzym może złożyć każdy pełnoletni obywatel Radomia. Stosowna uchwała z dnia 30 marca 2011 roku określa krok po kroku, co powinien zawierać wniosek. Powinien się w nim znaleźć m.in. szkic sytuacyjny oraz lokalizacja ulicy/placu, o nadanie nazwy której/któremu ubiega się wnioskodwaca. Zaproponowana nazwa powinna być poparta informacją o charakterze encyklopedycznym, mówiąc najprościej należy podać najważniejsze fakty z biografii lub historii oraz uzasadnić swoją propozycję. W przypadku nadania nazwy drodze wewnętrznej, stanowiącej własność osób prywatnych, wniosek powinien zawierać zgodę wszystkich właścicieli terenów, na których zlokalizowana jest droga.

- Niektórzy mieszkańcy chcą zmian już istniejącej nazwy ulicy, takie wnioski opiniujemy pozytywnie tylko w szczególnych przypadkach. Kierujemy się wtedy względami ekonomicznymi, ponieważ przy założeniu, że przy danej ulicy mieszka na przykład 100 rodzin i prowadzi swoją działalność 10 firm, byłoby to dla nich duże obciążenie finansowe – wyjaśnia Kowalski. W ostatnim czasie, ze względu na aspekt ekonomiczny został odrzucony wniosek o zmianę nazwy ulicy Młyńskiej na Biskupa Materskiego.

Treść uchwały oraz wniosek do pobrania dostępny jest na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego. Aby pobrać, kliknij tutaj. Dokumenty należy składać w Biurze Obsługi Mieszkańca przy ul. Jana Kilińskiego 30, pok. 19. 
 
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych