Otwarcie ekspozycji zaplanowano na wtorek, 18 października na godz. 12. – Będzie można zobaczyć zdjęcia ilustrujące wiele momentów z życia Antoniego Czortka oraz projekcję multimedialną opartą na biografii bohatera. Pojawią się także eksponaty w postaci pasów bokserskich Sławomira Żeromińskiego, trenera Radomiaka, które wygrywał podczas memoriałów im. Antoniego Czortka – powiedziała nam Maria Świerczyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu.
Syn Antoniego Czortka udostępnił szkole rodzinne pamiątki, które również zobaczymy podczas wystawy.
Bardzo ciekawą częścią ekspozycji będzie projekcja filmu „Triumf ducha” opartego na biografii pięściarza Salomo Aroucha, który podobnie jak Antonii Czortek przebywał w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i musiał walczyć o życie. Czortek, przedwojenny srebrny medalista Mistrzostw Europy, aby przeżyć w obozie, zmuszany był do walk bokserskich. Stoczył m.in. pojedynek z Salomo, który przegrał. Naziści dali mu jednak jeszcze jedną szansę. W walce o życie spotkał się z SS-manem Walterem. Wygrał i dzięki temu nie trafił do komory gazowej. W 1989 roku, kiedy Salomo przyjechał do Polski aby pracować jako konsultant przy filmie „Triumf ducha”, spotkał się w Oświęcimiu z Czortkiem.
Kolejnym interesującym elementem wystawy będą prezentacje umiejętności zawodników z radomskiego klubu BTS Broń. Na początku trenerzy dadzą zawodnikom „tarczę”, następnie sami zawodnicy stoczą walkę. - Wystawa jest bardzo dobrym pomysłem; trzeba przypominać młodym ludziom o legendarnych postaciach, a taką z pewnością jest Antonii Czortek – twierdzą zgodnie trenerzy Broni Paweł Gac i Adam Jabłoński.
Organizatorami wystawy jest Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria Łaźnia oraz Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego.