Pomysł świętowania Dnia Babci narodził się w tygodniku „Kobieta i życie” w 1964 roku. Już w następnych latach dzień ten zaczął popularyzować „Express Poznański”, a w 1966 roku „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci.
Dzień Babci nieodłącznie kojarzy nam się z następującym po nim, a więc 22 stycznia, Dniem Dziadka. To święto zaczęto obchodzić w Polsce jeszcze później, bo 31 lat temu. Święto do naszego kraju przeniesiono z Ameryki.
W USA i Kanadzie odpowiednikiem Dnia Babci i Dnia Dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków, święto oficjalnie zatwierdzone przez prezydenta i Kongres, obchodzone we wrześniu. Ma ono swój hymn, a symbolem tego dnia jest niezapominajka. Z tej okazji w szkołach, domach spokojnej starości czy kościołach organizowane są uroczystości mające na celu uświadomienie młodym ludziom jak wiele zawdzięczają babciom i dziadkom.
W Polsce wnuki telefonicznie lub bezpośrednio składają dziadkom życzenia, a najmłodsi wręczają własnoręcznie wykonane laurki. W szkołach natomiast odgrywane są różne przedstawienia, podczas których wnuczęta dziękują babciom i dziadkom za ogrom troski i miłości.
Pamiętajmy o babciach i dziadkach
Niewiele osób wie, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy od bardzo niedawna. W niektórych państwach oba te święta przypisane mają jedną datę. W każdym jednak kraju wnuki wręczają babciom i dziadkom laurki, prezenty oraz składają życzenia.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu