Radni w poniedziałek podjęli ważne decyzje dotyczące m.in. szpitala miejskiego, szkoły sportowej w Zespole Szkół Technicznych oraz programu bezpieczeństwa w mieście, który ma wejść w życie w 2015 roku.
Będą trenować lekką atletykę w Szkole Mistrzostwa Sportowego
Od nowego roku szkolnego, czyli od września 2015, w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki funkcjonować będzie Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej sesji.Jak na razie kształcić się w niej będzie 16 uczniów, którzy mają II i III stopień przyznany przez Polski Związek Lekkoatletyki. Koszty związane z jej funkcjonowaniem w całości pokrywa Ministerstwo Edukacji Narodowe. W Radomiu funkcjonuje już taka szkoła w Zespole Szkół Budowlanych, z tym że o profilu zapaśniczym. Wiecej na ten temat napisalismy tutaj.
Szpital zaoszczędził na remoncie. Kupi sprzęt
Trwa remont dachu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Izby Przyjęć RSS, jednak już wiadomo, że szpital zaoszczędzi na tej inwestycji ponad 110 tys. zł. Za część tych pieniądzy placówka zamierza zakupić nowy sprzęt medyczny, a drugą część spożytkować na informatyzację.
Szpital zamierza kupić: dwie wiertarki na oddział chirurgii szczękowej i ortopedii, monitor hemodynamiczny dla anestezjologii i system zmiękczania wody dla stacji dializ. Plany RSS zostaną zrealizowane, ponieważ Rada Miejska zgodziła się na przesunięcie środków finansowych z remontu dachu na zakup sprzętu medycznego i informatyzację. Więcej na ten temat tutaj.
„Powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz ochrony obywateli i porządku publicznego na lata 2015 – 2018”
Punktem wyjścia do opracowania stały się przeprowadzone wiosną konsultacje społeczne dotyczące „mapy zagrożeń” na terenie miasta. Zasięg konsultacji miał charakter ogólnomiejski i środowiskowy, a uczestniczyć w nich mogli wszyscy mieszkańcy Radomia oraz określone środowiska branżowe, tj. Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna, Miejski Zarząd Lokalami, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, zespoły pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, radomskie organizacje pozarządowe.
Oprócz „mapy zagrożeń”, materiałem wyjściowym do opracowania programu stały się zagrożenia występujące w reprezentowanych przez nich branżach społecznych i sposoby ich minimalizacji oraz ewentualnej eliminacji. Więcej tutaj.
Przewodniczący ocenia
O wstępną oceną mijającej kadencji i kilka slow o ostatniej sesji, poprosilismy przewodniczącego Rady Miejskiej, Dariusza Wójcika. Oto co powiedział:
Wszyscy pracujemy do 21 listopada, czyli jeszcze tydzień po wyborze nowej rady i tak naprawdę jako przewodniczący mogę jeszcze - poza pożegnalną - zwołać sesję, ale mam nadzieję, że nie będę musiał tego robić, że nie będzie takiej potrzeby.
Mijającą kadencję radomskiego samorządu oceniam pozytywnie, była merytoryczna i jedna ze spokojniejszych jakie pamiętam. Były oczywiście różnice zdań, ale my jako Prawo i Sprawiedliwość, podjęliśmy decyzję, że chcemy współpracować ze wszystkimi. Dlatego przedstawiciele wszystkich opcji politycznych mieli swych reprezentantów jako przewodniczących komisji, czy w prezydium Rady Miejskiej.
Cieszy mnie realizowanie wielu inwestycji, jak np. obwodnica południowa, która jest największą z nich i to od wielu, wielu lat. Porażką jest brak budowy hali widowiskowo-sportowej. Ale jest to porażka nie tylko Rady Miejskiej, ale też tych którzy nam obiecywali pieniądze na ten cel - władzy centralnej, osobiście pani premier Ewy Kopacz. Niestety, ani 40 mln z ministerstwa sportu, ani 10 mln od marszałka Mazowsza nie otrzymaliśmy. Nie dotrzymano słowa.
Dla nas to nauczka, by wszystkie zobowiązania, czy umowy powinny być sporządzane na piśmie. Opierając się na deklaracjach wydaliśmy pieniądze na dokumentacje i przygotowanie terenu pod budowę. Mam nadzieje, że tą inwestycje uda nam się zrealizować w najbliższej kadencji, jeżeli to nam będzie dane sprawować władze, a prezydentem będzie Andrzej Kosztowniak. Stawiamy to sobie za cel.
Zostawiamy też po tej kadencji kilka ciekawych wydawnictw, które udało się wydrukować dzięki oszczędnościom rady. Spotykały się one z bardzo dobrym przyjęciem przez radomian, potrzebne były dodruki jak w przypadku „Radom - spacer sentymentalny”, a na promocje np. ostatniej pozycji „Na pamiątkę... Radomianie na starych fotografiach” przychodziły tłumy. Każda z książek trafiła też do bibliotek wszystkich radomskich szkół.
Co do ostatniej sesji warto, poza innymi istotnymi tematami, zauważyć informację o planach zagospodarowania przestrzennego. Pokazuje, że była to bardzo pracowita kadencja - 40 procent wszystkich planów w Radomiu zostało uchwalonych w ostatnich czterech latach. Mamy tu duże zaległości, ale zmieniamy to.