Punktem wyjścia do opracowania stały się przeprowadzone wiosną konsultacje społeczne dotyczące „mapy zagrożeń” na terenie miasta. Zasięg konsultacji miał charakter ogólnomiejski i środowiskowy, a uczestniczyć w nich mogli wszyscy mieszkańcy Radomia oraz określone środowiska branżowe, tj. Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna, Miejski Zarząd Lokalami, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, zespoły pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, radomskie organizacje pozarządowe.
Oprócz „mapy zagrożeń”, materiałem wyjściowym do opracowania programu stały się zagrożenia występujące w reprezentowanych przez nich branżach społecznych i sposoby ich minimalizacji oraz ewentualnej eliminacji.
Program przygotowany przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Radomia i jego uniwersalny charakter sprawia, że integruje on wszystkie instytucje odpowiedzialne za problem szeroko rozumianego bezpieczeństwa, jednocześnie nie ingerując w suwerenność poszczególnych instytucji lokalnych oraz innych podmiotów.
Realizacja programu powinna przynieść korzyści mieszkańcom miasta Radomia polegające na ograniczeniu przestępczości, zjawisk patologicznych i innych zagrożeń. Kolejnym założeniem jest też integracja wszelkich instytucji i środowisk odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie Radomia.
Ze względu na duży zakres zadań wskazanych do realizacji oraz ich długofalowość, program ma charakter zadania ciągłego, rozłożonego na lata 2015 - 2018. Jednocześnie jest to program otwarty, w związku z czym może być aktualizowany i przystosowywany do zmieniających się potrzeb.
Finansowany jest z dostępnych środków budżetowych gminy i służb, inspekcji, straży powiatowych, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy organizacji pozarządowych oraz innych funduszy celowych przeznaczonych m.in. na profilaktykę i bezpieczeństwo.
W programie ujęte zostały jego cele:
1. Poprawa stanu porządku i bezpieczeństwa na terenie miasta Radomia.
2. Monitorowanie i eliminowanie zagrożeń związanych z organizacją imprez masowych (sportowych, artystycznych oraz rozrywkowych).
3. Ograniczenie liczby przestępstw i wykroczeń szczególnie uciążliwych dla mieszkańców.
4. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
5. Przeciwdziałanie patologiom społecznym tj. alkoholizmowi, narkomanii.
6. Bezpieczeństwo w sieci internetowej.
7. Wykształcenie w społeczeństwie współodpowiedzialności za stan bezpieczeństwa.
8. Pogłębienie wiedzy mieszkańców z zakresu bezpiecznych zachowań w życiu codziennym.
9. Propagowanie wśród mieszkańców zasady wzajemnej pomocy oraz wprowadzanie skutecznych metod i środków technicznego zabezpieczenia mienia.
10. Wzrost zaufania społecznego do Policji, Straży Miejskiej i innych służb i instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>