- Przed tygodniem odbyły się warsztaty fotograficzne, w których wzięło udział 45 uczniów z 24 szkół zgłoszonych do programu. Ewa i Remigiusz Kutyłowie wyjaśnili młodzieży, jak powinno się fotografować nagrobki, by zdjęcie było dokumentem, a nie tylko zwykłym obrazkiem - mówi Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, który jest autorem projektu.
Każdej ze szkół przydzielona została jedna kwatera. Powstałe przed 1945 rokiem nagrobki trzeba opisać w specjalnym arkuszu ewidencyjnym, czyli rozpoznać, z czego grób wykonano, jaki styl reprezentuje i jak dobrze obiekt jest zachowany. Zabytki trzeba też dokładnie sfotografować. Harmonogram inwentaryzacji szkoły ustalają we własnym zakresie; wiadomo, że muszą zakończyć prace do jesieni. Najciekawsze prace zostaną pokazane za specjalnej wystawie, a ich autorzy otrzymają nagrody. Uczestnicy pierwszej edycji Epitafium pojechali w nagrodę na wycieczkę do Wilna. Teraz SKOZCRz też stara się, by miasto zasponsorowało podobną wyprawę.
Celem Epitafium 21 jest pełny przegląd nagrobków znajdujących się w strefie konserwatorskiej cmentarza i sporządzenie dla nich dokumentacji. Przedmiotem szczególnego zainteresowania organizatorów projektu są obiekty powstałe przed rokiem 1945 oraz groby o szczególnych walorach artystycznych i historycznych powstałe później.
Podczas pierwszej edycji Epitafium młodzież opisała około 1100 zabytkowych grobów zlokalizowanych w 21 najstarszych kwaterach.