Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Oddaj elektrośmieci w najbliższą sobotę!

ts, Anna Grzelińska 2011-08-04 18:45:00

Czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (w skrócie ZSEE) zalega w Twojej piwnicy lub w szafie? Jeśli tak to w każdą sobotę możesz bezpłatnie oddać go do Autoryzowanych Punktów Zbierania. Zbiórka prowadzona jest przez Urząd Miasta oraz ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Zbiórka „elektrośmieci” czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego prowadzona jest przy oznakowanych, zielonych kontenerach. Mieszkańcy miasta mogą bezpłatnie zostawić stary, niepotrzebny czy też zepsuty sprzęt, np. lodówkę, drukarkę czy telewizor. Dlaczego tak ważna jest selektywna zbiórka ZSEE wyjaśnia Anna Podsiadło z ElektroEko: „Elektrośmieci nie mogą być składowane razem z innymi odpadami komunalnymi, ponieważ zawarte w nich substancje mają szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. A w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest ich wiele – ze starego komputera może wydostać się kadm, a z kineskopu telewizora ołów. Są to substancje trujące, dlatego tak ważne jest, by oddawać elektrośmieci do specjalnych punktów, w których personel odpowiednio je posegreguje i odda do bezpiecznej utylizacji”.
 
Urząd Miasta Radomia wraz z ElektroEko Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego  i Elektronicznego w 2008 roku uruchomiły punkt zbierania elektrośmieci, który działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00. Do tej pory mieszkańcy przynieśli do nich ponad 45 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego!

W odpowiedzi na rosnącą świadomość ekologiczną mieszkańców i dla ich wygody, uruchomiono dodatkowo mobilne punkty zbiórki elektrośmieci, które w wyznaczonych i łatwo dostępnych miejscach zbierają zużyty sprzęt w każdą sobotę miesiąca.

Elektrośmieci można pozostawić w P.W.N.S. Almax, ul.  Wrocławska 3, od poniedziałek do piątku, w godz.  08:00 - 16:00.

Aktualna lista adresów punktów zbierania w całej Polsce oraz informacje o elektrośmieciach znajdują się na stronach: www.elektrosmieci.pl oraz www.elektroeko.pl.  Dostępna jest również infolinia ElektroEko 801 011 180


Co mówi prawo na temat ZSEE?

Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), według której wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, telewizory, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika, ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 000 zł. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).

Dlaczego elektrośmieci są groźne?

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Należy więc pozbywać się elektrośmieci w sposób prawidłowy czyli oddawać je do punktów zbierania lub do sklepu, skąd trafią do zakładu przetwarzania.

Co dalej się dzieje z ZSEE?

Zużyty sprzęt RTV, AGD, IT i oświetleniowy, przekazany do przetworzenia, poddawany jest demontażowi, a pozyskane z niego surowce do odzysku i recyklingu. Selektywna zbiórka, demontaż w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem. Natomiast odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych. Na przykład, do wyprodukowania komputera konieczne było użycie nieodnawialnych paliw kopalnych, np. węgla lub ropy, dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi masa naszego PC-ta. Z kolei z przeciętnego zużytego komputera osobistego możemy odzyskać ponad trzy kilogramy aluminium, którego recykling oszczędza produkty chemiczne oraz energię elektryczną.

Znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na wszystkich sprzętach elektrycznych i elektronicznych symbolizuje, że nie wolno wyrzucać tych urządzeń do śmietnika razem z innymi odpadami.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych