Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Obradowali młodzi posłowie

nika 2011-11-23 14:00:00

Rozpoczęła się XIV kadencja radomskiego Parlamentu Młodzieży. Podczas środowej, roboczej, sesji posłowie wybrali składy stałych komisji i postanowili, że będą mieć legitymacje poselskie.

Parlament młodzieży tworzą uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; na 350 uczących się w danej szkole przysługuje jeden mandat. Instytucja ma swój zarząd, składający się marszałka, trzech zastępców i sekretarza. W tej kadencji funkcję przewodniczącego zgromadzenia młodzi ludzie powierzyli Mateuszowi Wojcieszakowi z VI LO im. Jana Kochanowskiego.

- Chciałem wam przed wszystkim pogratulować wyboru. Musicie być szczególnymi uczniami – czy to pod względem wyników w nauce, czy posiadanego zaufania kolegów, skoro właśnie na was postawili inni uczniowie waszych szkół i was wybrali. Nie możecie ich zawieść. Musicie być aktywni, kreatywni i skuteczni. Czego wam oczywiście życzę – mówił do młodzieży wiceprezydent Ryszard Fałek podczas środowego posiedzenia.

Młodzi ludzie skorzystali z obecności resortowego prezydenta i zapytali o Młodzieżowy Dom Kultury. - W mieście mówi się głośno o zamknięciu MDK-u. Jeśli tak się stanie, będzie to oznaczało zabranie możliwości spędzania wolnego czasu bardzo dużej grupie młodych osób – dowodził wicemarszałek Łukasz Gębski.

Wiceprezydent podkreślił z mocą, że nie było i nie ma pomysłu na likwidację MDK-u. Należy się jednak zastanowić, czy ma to być placówka oświatowa czy kulturalna. - Niedługo powstanie specjalny zespół, który się przyjrzy wszystkim placówkom oświatowym w mieście, i sprawdzi, czy pieniądze są wydawane z sensem. Przyjrzy się także MDK-owi. Jeśli te same zadania, te same zajęcia, dla tej samej grupy dzieci można prowadzić za mniejsze pieniądze, to dlaczego tego nie zrobić? A mówimy tutaj o zaoszczędzeniu 1 mln zł; to są takie kwoty – tłumaczył wiceprezydent Ryszard Fałek. I zaznaczył, że jakąkolwiek decyzję dotyczącą MDK-u podejmie komisja po przedyskutowaniu sprawy, a zatwierdzić będzie ją musiał prezydent.

Potem posłowie zajęli się kwestiami regulaminowymi – wyborem sekretarza zarządu oraz komisji: edukacji, sportu i kultury. Dwie ostatnie cieszyły się tak wielkim powodzeniem, że zdecydowano powiększyć proponowany wcześniej skład.

Młodzi ludzie ustalili także, że wprowadzą specjalne legitymacje poselskie. Dokument będzie uprawniał m.in. do zniżki w niektórych radomskich restauracjach i pubach. W zamian za ulgi parlament umożliwi właścicielom lokali reklamowanie się podczas koncertów czy zawodów organizowanych przez to gremium.

Sesje Parlamentu Młodzieży odbywają się średnio raz na półtora miesiąca. Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, co wymaga przedyskutowania, można – na wniosek 25 proc. posłów – zwołać posiedzenie nadzwyczajne.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych