Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

O leczeniu alkoholizmu

Dr Dariusz Buczyński, red. 2011-09-08 20:04:00

Czas na naszą kolejną publikację w ramach współpracy z Fundacją na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas oraz z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii Dariuszem Buczyńskim na temat szkodliwości nadużywania alkoholu. Dziś kilka słów o samym leczeniu alkoholizmu.
 

Leczenie uzależnień alkoholowych możliwe jest w formie stacjonarnej jako leczenie odwykowe oraz ambulatoryjnej w formie terapii dochodzącej. Ośrodki i kliniki oferujące takie leczenie  pomagają nie tylko samym uzależnionym, ale również ich rodzinom i bliskim. Zapewniają one wszystkim pełną anonimowość. Aby jednak leczenie było możliwe to sama osoba uzależniona musi chcieć z chorobą się uporać.  Nie wolno jednakże rezygnować z próby pomocy tylko dlatego, że alkoholik sam ją odrzuca. Najbliższe otoczenie takiej osoby musi wykazać się sporą determinacją, konsekwencją i wytrwałością, aby osoba taka zdecydowała się na leczenie. Najważniejsze jest doprowadzenie do tego, aby uznała swoją bezsilność wobec alkoholu i chciała całkowicie z jego spożywania zrezygnować.

Pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest detoksykacja alkoholowa, potocznie zwana detoksem. Powoduje ona oczyszczenie organizmu z toksyn spowodowanych zatruciem alkoholem oraz wyrównanie poziomu minerałów i witamin zmniejszonego takowym zatruciem. Kolejny etap leczenia stanowi usunięcie schorzeń spowodowanych nadużywaniem alkoholu, takich, jak np. majaczenia alkoholowego czy padaczki alkoholowej. Leczenie takie oferują ośrodki terapii i leczenia uzależnień od alkoholu, grupy wsparcia (np. Anonimowi Alkoholicy) oraz wyspecjalizowane kliniki. Ponadto alkoholizm można leczyć metodami farmakologicznymi, które wspierają tzw. leczenie właściwe. Najbardziej popularne środki farmakologiczne to Anticol czy Esperal i wiele innych.

Ale alkoholizm powoduje też szereg schorzeń i powikłań niezwykle groźnych dla zdrowia i życia. Marskość wątroby, depresja czy skłonności samobójcze, omamy słuchowe i wzrokowe to tylko niektóre z nich. One również wymagają leczenia farmakologicznego.

Generalnie alkoholik może skorzystać więc z trzech możliwości pomocy:
- z profesjonalnej terapii odwykowej,
- z pomocy wspólnoty Anonimowych Alkoholików
- z uczestnictwa w klubie abstynenta.

Programy terapeutyczne polegają m.in. na uświadomieniu pacjentowi, że jest on uzależniony. Oczywiście nie jest to łatwe, bo pacjent będzie bronił się, zaprzeczał i usprawiedliwiał się. Także skomplikowany jest w psychoterapii etap uświadamiania pacjentowi, jakie problemy osobowościowe i emocjonalne doprowadzały do nadużywania alkoholu. W dalszym etapie dochodzi się do analizy problemów egzystencjalno-duchowych, mających wpływ na odnalezienie przez pacjenta swojego miejsca w życiu i wyrobienia przekonania, że tylko rezygnacja z alkoholu może pozwolić na kontrolowanie zachowań przez pacjenta. Dopiero taką psychoterapię można podeprzeć kuracją farmakologiczną.

Specjaliści od leczenia alkoholizmu zgodnie jednak podkreślają, że nie istnieją żadne cudowne leki i specyfiki, które pozwoliłyby uwolnić chorego od uzależnienia. Jedyną alternatywą jest zwykle długi i skomplikowany proces, w którym w dodatku niezbędne jest świadome i zaangażowane uczestnictwo osoby uzależnionej.

Wiele osób po przejściu przez skomplikowany proces leczenia, wraca do nałogu. Badania wskazują, że robi tak 40-70% pacjentów w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia. Znaczna część osób rezygnuje z leczenia jeszcze jego trakcie, nie wytrzymując reżimów narzucanych przez psychoterapię. 
 
W naszym cyklu artykułów przybliżymy Państwu problem alkoholizmu, pokażemy wielorakie konsekwencje z nim związane, a tym samym postaramy się Państwa przekonać ,że lepiej nie sięgać po tą wątpliwą przyjemność i poprzez to uniknąć wielu nieszczęść i cierpień.

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów

Salus Et Facultas

w ramach:

Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radom.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych