Przodkiem kota domowego, z którym dziś mamy do czynienia jest kot nubijski. Większość źródeł sugeruje, że stworzenia te udomowione zostały przez człowieka ok 4000 – 3700 p.n.e., a miejscem w którym miało do tego dojść była Nubia. Odnaleziono jednak grób kota z Cypru pochodzący z ok 7500 lat p.n.e., który sugeruje, że domestykacja kota rozpoczęła się o wiele lat wcześniej nie na terenie Nubii, a Żyznego Półksiężyca. Koty w starożytnym Egipcie były obiektem kultu. Wiązano je z boginią Bastet, a po śmierci mumifikowano.
Koty żyjące na wolności dożywają średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają do 20 lat. Ma na to wpływ styl życia, płać i zwyczaje zwierzaka. Stan emocjonalny kota możemy odczytać obserwując jego zachowanie. Ogon kociaka pozwala mu na zachowanie równowagi, ale nie tylko. Kiedy unosi on go do góry chce się bawić, gdy nim macha – jest zdenerwowany. Gdy zwierzak ma lekko najeżoną sierść na karku i napuszony ogonek jest poważnie zaniepokojony.
Od 2006 roku w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto to pochodzące z Włoch ma podkreślić, jak ważne są te zwierzęta w życiu człowieka. Dzień ten ma na celu także uwrażliwienie społeczeństwa na trudny, koci los oraz wezwanie do pomocy zwierzakom, które nie mają dachu nad głową.
Kilka ciekawostek: kot Maneki Neko jest najpopularniejsza maskotką w Japonii; koty białe narażone są na głuchotę ze względu na recesywny gen białego futra; w Belgii gołębie pocztowe chciano zastąpić kotami. Grupę zwierząt wywieziono 30 km od miejscowości Li?ge. Kociaki wyposażono w odpowiedni ekwipunek. Większość z nich wróciła do Li?ge pozbywając się po drodze bagażu.
W związku ze świętem kociaków zachęcamy naszych Czytelników do przesyłania na naszego maila (redakcja@radom24.pl) zdjęć swoich pupili.
***
Ten czarny maluch w galerii to Lucjan. Kotka na zdjęciu głównym to Zuza. Ich właścicielem jest radomianin Mateusz Stanisławski.
Następny kociak to Lila. Jej zdjęcie nadesłała nam Anna Gniwek z Pionek.
Zdjęcie swojego pupila nadesłała nam także Paulina Barszcz z Radomia. Kot wabi się Gabrysia.
Kamil Kulik przysłał fotografię swojego czteromiesięcznego kociaka o imieniu Loki. Jak nam wyjasnił sam właściciel w mitologii nordyckiej Loki to bóg skłonny do psikusów. Stąd też imię psotnego czworonoga.
Zdjęcie kocicy Midnight i jej kociąt wysłała nam Karolina Stępniewska z Radomia. Kolejne zdjęcie to jedno z kociąt.