Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

O Grodzisku Piotrówka i Starym Radomiu w stolicy

dag 2012-02-22 10:00:00

Promocja książki "Radomski zespół osadniczy w dolinie rzeki Mlecznej. Wyniki badań interdyscyplinarnych" oraz spotkanie podsumowujące wyniki badań prowadzonych na radomskiej "Piotrówce" odbędzie się 28 lutego w Warszawie w siedzibie Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak wyglądał Stary Radom, jak wyglądało życie nad rzeką Mleczną w czasach wczesnego średniowiecza, co znaleziono i czego dowiedziano się na ten temat dzięki badaniom prowadzonym przez Polską Akademię Nauk na radomskiej Piotrówce. Poruszona zostanie także kwestia tego, jak może wyglądać Piotrówka i jej otoczenie w przyszłości i czym zaciekawić mieszkańców i turystów. 

Ponad to zaprezentowana zostanie książka  "Radomski zespół osadniczy w dolinie rzeki Mlecznej. Wyniki badań interdyscyplinarnych. II tom serii Radom. Korzenie miasta i regionu"

" Przedstawiana książka jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas konferencji Radomski zespół osadniczy w dolinie rzeki Mlecznej. Wyniki badań interdyscyplinarnych 2010 r. zorganizowanej w listopadzie 2010 roku i podsumowującej kolejny sezon badań. Przyniósł on wiele nowych, nieoczekiwanych odkryć, wśród których największe znaczenie ma rozpoznanie i rekonstrukcja umocnień obronnych grodu, określenie daty ich powstania na schyłek X wieku i prześledzenie kolejnych etapów przebudowy wałów. Niezwykle istotne są wyniki badań na osadzie nad rzeką Mleczną, gdzie natrafiono na nieznaną wcześniej konstrukcję drewnianego mostu, a także na zbudowaną u schyłku IX wieku studnię. To ostatnie odkrycie ma znaczenie o tyle, że dzięki uzyskaniu precyzyjnych dat budowy studni wiemy na pewno, że historia Radomia zaczyna się co najmniej 250 lat przed pierwszą wzmianką zapisaną w dokumentach. Pracom wykopaliskowym towarzyszyły badania paleogeograficzne. Dostarczają one co roku niezwykle bogatego materiału do rekonstrukcji dawnego krajobrazu naturalnego i kulturowego wczesnośredniowiecznego Radomia. " - piszą o książce Maciej Trzeciecki i Dariusz Kupisz. 

Prezentacja książki połączona będzie z dyskusją dotyczącą koncepcji Parku Kulturowego "Stary Radom".

Spotkanie odbędzie się 28 lutego 2012r. (wtorek) o godz. 17:30 w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 (gmach Arsenału, wejście od Ogrodu Krasińskich).

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych