Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak wyglądał Stary Radom, jak wyglądało życie nad rzeką Mleczną w czasach wczesnego średniowiecza, co znaleziono i czego dowiedziano się na ten temat dzięki badaniom prowadzonym przez Polską Akademię Nauk na radomskiej Piotrówce. Poruszona zostanie także kwestia tego, jak może wyglądać Piotrówka i jej otoczenie w przyszłości i czym zaciekawić mieszkańców i turystów.
Ponad to zaprezentowana zostanie książka "Radomski zespół osadniczy w dolinie rzeki Mlecznej. Wyniki badań interdyscyplinarnych. II tom serii Radom. Korzenie miasta i regionu"
" Przedstawiana książka jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas konferencji Radomski zespół osadniczy w dolinie rzeki Mlecznej. Wyniki badań interdyscyplinarnych 2010 r. zorganizowanej w listopadzie 2010 roku i podsumowującej kolejny sezon badań. Przyniósł on wiele nowych, nieoczekiwanych odkryć, wśród których największe znaczenie ma rozpoznanie i rekonstrukcja umocnień obronnych grodu, określenie daty ich powstania na schyłek X wieku i prześledzenie kolejnych etapów przebudowy wałów. Niezwykle istotne są wyniki badań na osadzie nad rzeką Mleczną, gdzie natrafiono na nieznaną wcześniej konstrukcję drewnianego mostu, a także na zbudowaną u schyłku IX wieku studnię. To ostatnie odkrycie ma znaczenie o tyle, że dzięki uzyskaniu precyzyjnych dat budowy studni wiemy na pewno, że historia Radomia zaczyna się co najmniej 250 lat przed pierwszą wzmianką zapisaną w dokumentach. Pracom wykopaliskowym towarzyszyły badania paleogeograficzne. Dostarczają one co roku niezwykle bogatego materiału do rekonstrukcji dawnego krajobrazu naturalnego i kulturowego wczesnośredniowiecznego Radomia. " - piszą o książce Maciej Trzeciecki i Dariusz Kupisz.
Prezentacja książki połączona będzie z dyskusją dotyczącą koncepcji Parku Kulturowego "Stary Radom".
Spotkanie odbędzie się 28 lutego 2012r. (wtorek) o godz. 17:30 w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 (gmach Arsenału, wejście od Ogrodu Krasińskich).