Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

O antykoncepcji w pigułce - warsztaty edukacyjne w Radomiu

ts, Monika Trych 2011-10-07 23:37:00

W ramach Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3” w październiku odbyły się warsztaty edukacyjne dla dziewcząt ze Słonecznego Domu w Radomiu dotyczące świadomego macierzyństwa i antykoncepcji. Wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzili lekarz ginekolog i edukator seksualny.

Warsztaty w Radomiu były ostatnimi z cyklu warsztatów organizowanych w tym roku. W trakcie spotkania ok. 20 dziewcząt, w wieku od 15 do 18 lat poznało podstawowe metody antykoncepcji oraz zagrożenia związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wysłuchały również wykładu poświęconego seksualności kobiety, związkom z mężczyznami i inicjacji seksualnej. Podczas spotkania poruszono także temat ciąży i wychowania dzieci. Pod koniec spotkania lekarz ginekolog dr Agnieszka Limanin i edukator seksualny Piotr Kalbarczyk odpowiadali na pytania. Uczestniczki spotkania miały również możliwość uzyskania porady lekarskiej.

„W naszej placówce zdarzają się młodociane ciąże, dziewczęta nie zawsze zdają sobie sprawę, z czym wiąże się inicjacja seksualna. Często godzą się na stosunek bez zabezpieczenia, a wynika to z niewiedzy i niskiej świadomości. Dlatego cieszę się, że nasze podopieczne mogły uczestniczyć w warsztacie, podczas którego eksperci wyjaśnili im wszystkie aspekty związane ze współżyciem. Dzięki takim akcjom mamy większą szansę na dotarcie do młodzieży i przedstawienie im rzetelnej wiedzy na temat antykoncepcji przez specjalistów” – mówi Ewa Drelewska, dyrektor Placówki Wielofunkcyjnej „Słoneczny Dom” w Radomiu.

Według danych statystycznych wśród 18-latków inicjację seksualną ma już za sobą 49,9% chłopców i 47,3% dziewcząt, przy czym aż 19,4% chłopców i 13,9% dziewcząt w tej grupie wiekowej takie doświadczenie miało już przed ukończeniem 15 roku życia. Średni wiek inicjacji w grupie 18-latków wynosił u dziewcząt 16,8 roku, u chłopców 16,5 roku.  Dlatego też warsztaty skierowano do młodych dziewcząt, którym temat seksu nie jest obcy. Nastoletnie ciąże są rezultatem niskiej świadomości oraz zbyt pochopnego podejmowania decyzji o rozpoczynaniu współżycia. Dlatego ważna jest edukacja seksualna w tym zakresie.

„Temat antykoncepcji warto podejmować już w okresie nastoletnim. Najlepiej, aby z młodzieżą rozmawiali rodzice, w przypadku domów dziecka nie zawsze jest możliwość nawiązania bliskiej relacji z opiekunem, dlatego też dziewczęta najczęściej czerpią wiedzę z Internetu. Niestety w przypadku antykoncepcji nie jest to odpowiednie źródło, nic nie zastąpi osobistej wizyty u lekarza ginekologa. Nastolatki podejmując decyzję o współżyciu seksualnym, powinny zasięgnąć porady lekarza i odpowiednio przygotować się na  tę chwilę” – mówi Piotr Kalbarczyk, edukator seksualny z Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Celem kampanii „Kiedy 1+1=3” jest szerzenie wiedzy na temat antykoncepcji i świadomości rodzicielskiej. W tym roku warsztaty w domach dziecka zorganizowano po raz pierwszy.  Warsztaty odbyły się w również w Domu Dziecka w Świebodzinie (28.09) i wzięło w nich udział 16 dziewcząt.

Więcej informacji o Kampanii na stronie www.swiadomerodzicielstwo.com.


O Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”
Inspiracją do zainicjowania Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3” w 2008 roku były alarmujące statystyki dotyczące nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych młodych ludzi w Polsce, a także niedostatecznego poziomu ich wiedzy nt. antykoncepcji. Celem „Kiedy 1+1=3” jest promocja odpowiedzialnych zachowań seksualnych, wiedzy o antykoncepcji oraz świadomym planowaniu rodziny. We współpracy z Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badania nt. postaw i zachowań seksualnych młodych ludzi, sytuacji młodocianych matek oraz młodocianych ojców, a także sytuacji osób, które zostały babciami i dziadkami znacznie wcześniej, niż się tego mogły spodziewać – kiedy rodzicami stawały się ich nastoletnie dzieci. W trakcie organizowanego w ramach Kampanii Miesiąca Świadomego Rodzicielstwa, który swoim terminarzem obejmuje Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca, co roku odwiedzamy 5 miast Polski. W tym roku gościliśmy w Zamościu, Szczecinie, Płocku, Krakowie i Warszawie. Kampanię na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3” co roku wspierają media ogólnopolskie i regionalne, a także instytucje samorządowe. W 2011 roku powstała publikacja „(Zbyt) młodzi rodzice” autorstwa Zbigniewa Izdebskiego, Tomasza Niemca i Krzysztofa Wąża, która jest monografią poświęconą zjawisku rodzicielstwa nastolatków. W książce wykorzystano wyniki badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Kiedy 1+1=3”.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych