Maksymalnie można uzyskać 200 punktów. Połowa to oceny na świadectwie, głównie z języka polskiego oraz trzech innych przedmiotów, konkursów czy olimpiad przedmiotowych. Drugą setkę uczeń może zdobyć podczas egzaminu gimnazjalnego. Uzyskany wynik procentowy należy przeliczyć na punkty przyjmując współczynnik 0,2 (za każdy arkusz egzaminacyjny można uzyskać 100 proc. czyli maksymalnie 20 punktów). Jeśli zatem gimnazjalista napisze egzamin na 90 proc. otrzyma 18 punktów.
Zmiana naboru do szkół ponadgimnazjalnych związana jest z nową punktacją; zmieni się sposób naliczania punktów co ma związek z inną formą zdawania egzaminu zewnętrznego. Póki co dyrektorzy szkół mogą zgłaszać swoje uwagi do Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Gdy konsultacje zostaną zakończone zarządzenie o sposobie rekrutacji do szkół średnich wejdzie w życie.
Uczniowie podania do wybranych przez siebie szkół średnich oraz badania lekarskie, jeśli dana placówka prowadzi kształcenie zawodowe, będą mogli składać od 14 do 25 maja. Ewentualnych zmian w wyborze szkół dokonają od 22 do 26 czerwca – czytamy w projekcie zarządzenia w sprawie przyjmowania do szkół ponadgimnazjalnych.