– Nie jest to tylko zmiana nazwy, ale też podniesienie statusu uczelni. Spełniło się tym samym marzenie wielu pokoleń absolwentów radomskiej Alma Mater i mieszkańców Radomia – powiedział rektor Uniwersytetu Radomskiego prof. Sławomir Bukowski. Przypomniał jednocześnie, że uzyskanie wyższego statusu wymagało spełnienia szeregu wymogów formalnych. Uniwersytet może się pochwalić kategorią B+ w dziewięciu dyscyplinach naukowych, w których posiada pełne uprawnienia akademickie czyli prawa nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.
– Serdecznie gratuluję sukcesu całej akademickiej społeczności, w tym jej liderowi prof. Sławomirowi Bukowskiemu. Bardzo się cieszę z rozwoju radomskiej uczelni, bo to jeden z warunków rozwoju gospodarczego i społecznego naszego miasta – mówił podczas oficjalnego odsłonięcia tablicy z nową nazwą uczelni, prezydent Radosław Witkowski. Nie krył, że czuje też osobistą satysfakcję. – W 2012 roku byłem posłem sprawozdawcą ustawy, która umożliwiła tworzenie uniwersytetów przymiotnikowych. Trzy lata później, już jako prezydent Radomia, w rozmowach z ówczesnym ministrem Jarosławem Gowinem, miałem okazję wesprzeć starania UT-H o utworzenie kierunku lekarskiego. To były dwa ważne momenty w historii uczelni. Życzę, by kolejne lata obfitowały w sukcesy zarówno dla dobra studentów, jak i całego miasta – powiedział prezydent.
Przypomnijmy, że uczelnia, która od dziś funkcjonuje pod nazwą Uniwersytet Radomski powstała w 195o roku jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska w Radomiu. W 1967 roku została przekształcona w Kielecko-Radomską Wieczorową Szkołę Inżynierską. Kolejne etapy rozwoju uczelni to Politechnika Świętokrzyska, Wyższa Szkoła Inżynierska, Politechnika Radomska, a ostatnio Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Obecnie w strukturze Uniwersytetu Radomskiego działa 8 wydziałów. Studenci kształcą się na ponad 30 kierunkach.