Sześć gmin z regionu radomskiego z otrzymanych 861 tys. zł na zasiłki na najpilniejsze potrzeby wypłaciło dotychczas ponad 188 tys. zł. - Wojewoda zaapelował do samorządowców o wsparcie kadrowe gminnych ośrodków pomocy społecznej przez powiatowe centra pomocy rodzinie w celu usprawnienia tych wypłat – mówi Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego.
Gminy przygotowują teraz wnioski na zasiłki celowe na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych. Pierwsza rata ma wynosić do 10 tys. zł; po jej rozliczeniu na podstawie faktur i rachunków, możliwe jest uzyskanie do 100 proc. wartości strat. Jak poinformowała nas Ivetta Biały, poszkodowani będą mogli być zatrudniani przy usuwaniu skutków żywiołu w ramach robót interwencyjnych za pieniądze z Funduszu Pracy. Dodatkowo wojewoda zwrócił się do MSWiA o możliwość zastosowania uproszczonej procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę zniszczonych budynków. - Samorządy mogą również liczyć na dofinansowanie kosztów akcji ratowniczej ochotniczych straży pożarnych, które wykonywały zadania poza macierzystym rejonem w porozumieniu z państwowa strażą pożarną – mówi Ivetta Biały. - W powiecie białobrzeskim, przysuskim i radomskim zostało w sumie zniszczonych 13 budynków użyteczności publicznej, w tym dwie szkoły. Trwa też szacowanie szkód na drogach. Oczywiście, naprawa zniszczonej infrastruktury komunalnej nie będzie finansowana przez gminy.
W różnym stopniu zniszczeniu uległo ok. 13 tys. tuneli foliowych z papryką, a z regionu radomskiego pochodzi 85 proc. produkcji krajowej tego warzywa. Szybkie zabezpieczenie tuneli pozwoli ocalić część upraw, dlatego wojewoda prowadzi rozmowy z mazowiecką dyrekcją Lasów Państwowych oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego w Płocku w sprawie sprzedaży po preferencyjnych cenach drewna i folii. Obie instytucje zadeklarowały pomoc pod warunkiem złożenia wspólnego zamówienia przez jednego ze starostów. Pozwoli to obniżyć koszty napraw o co najmniej 30 proc.
Dziewięć komisji terenowych ocenia straty w ponad 2900 gospodarstwach. Po ich oszacowaniu i uzyskaniu potwierdzającej je opinii wojewody, do 29 sierpnia, rolnicy mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o refundację kosztów przywrócenia potencjału rolnego. Dokumentację do wniosków będzie można uzupełnić również po tym terminie, co zwiększa szanse na uzyskanie środków. Nieodpłatnej pomocy w sporządzaniu wniosków udzielą pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego; będą również szkolić samorządy.
Mazowieckie Kuratorium Oświaty, we współpracy z Mazowiecką Chorągwią ZHP, koordynuje organizację dwutygodniowego wypoczynku wakacyjnego dzieci z poszkodowanych rodzin. Gminy zgłosiły już zapotrzebowanie na wyjazd dla ponad 500 dzieci.