Kandydatów do nagrody zgłaszają radomianie, a kapituła – w głosowaniu - wybiera spośród nich laureata. W tym roku zgłoszono siedem osób i dwie organizacje. Spośród nich nominacje otrzymały cztery osoby: Ewa Kutyła, nauczycielka w I LO im. M. Kopernika za organizowanie licznych wycieczek pieszych i autokarowych po Radomiu i regionie, współorganizację dużych wystaw fotograficznych dotyczących dziedzictwa kulturowego Radomia oraz za opracowanie nowych tras turystycznych i licznych wydawnictw krajoznawczych poświęconych miastu i regionowi, np. „Spacerkiem po Radomiu”, druh Mirosław Mazurkiewicz - za współorganizację obchodów 100-lecia harcerstwa w Radomiu i za olbrzymi wkład w powstanie i otwarcie Izby Tradycji Harcerstwa Ziemi Radomskiej, Renata Metzger, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska - za pionierską inicjatywę Anima Urbis – Dusza Miasta, która w oryginalny sposób pozwala radomianom na obcowanie z historią i dziedzictwem kulturowym miasta, oraz za szereg przedsięwzięć przypominających i propagujących lokalną historię i kulturę, m.in.: Uliczka Tradycji, Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad czy III Radomski Festiwal Filozofii Okna im. prof. Leszka Kołakowskiego, przypominający również o związkach słynnego filozofa z Radomiem oraz historyk Sebastian Piątkowski za systematyczną pracę badawczą nad dziejami Radomia i regionu, a także za zaangażowanie w popularyzację lokalnej historii poprzez wydawnictwa oraz konferencje naukowe i popularnonaukowe.
- Kapituła miała spory problem z podjęciem decyzji – zdradził prezydent Andrzej Kosztowniak, przewodniczący tej kapituły.
Dlatego w tym roku po raz pierwszy zdecydowano o wyłonieniu dwóch laureatów Nagrody Świętego Kazimierza, a nie jednego. Statuetki trafiły do Renaty Metzger i druha Mirosława Mazurkiewicza.
- Serdecznie wam dziękuję za waszą inwencję, za to, co robicie dla naszego miasta. I, jak zwykle w tej sali, proszę o więcej – mówił prezydent Kosztowniak.
Druh Mazurkiewicz zapewnił, że na tym co zrobił do tej pory, nie poprzestanie – pracuje właśnie nad nową książką o najmłodszych żołnierzach walczących o wolną Polskę.
- To nagroda dla całej Resursy – podkreślała Renata Metzger. - Na pewno postaramy się, żeby radomianie odwiedzali organizowane przez nas imprezy jeszcze chętniej niż dotychczas.
Uczestnicy niedzielnej gali Kazików obejrzeli, przygotowany przez Resursę film o św. Kazimierzu królewiczu, patronie Radomia, a potem wysłuchali koncertu Sancti Casimiri Cantores Radomienses.