Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Na jakie projekty będziemy głosować w budżecie obywatelskim 2016? Ciekawe pomysły

bach 2015-06-01 14:00:00

Darmowe szczepienia, WiFi w centrum miasta, rower miejski , ‘’ławka dla każdego’’, muszla koncertowa i Zielona Arena, to tylko niektóre projekty, które zostały pozytywnie zaopiniowane w budżecie obywatelskim 2016. Głosowanie mieszkańców rozpocznie się już 10 czerwca.

Do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego radomianie złożyli 190 wniosków, ostatecznie głosowaniu zostanie poddanych 91 z nich. Te, które zostały odrzucone nie spełniły procedur formalnych, przekroczyły kwotę zagwarantowaną na realizację projektu lub czas realizacji był dłuższy niż rok.

Wśród projektów, które zostaną podane głosowaniu mieszkańców Radomia znalazły się m.in.:

1. Radomska Scena Letnia. Pomysł dwudniowego koncertu, który promowałby radomskich twórców, często niepokazywanych i niedocenianych. Koncert wieńczyłby występ wokalisty czy zespołu znanego szerszej grupie publiczności.

2. Free WiFi Radom – darmowy dostęp do internetu miałby objąć centrum Radomia, ale nie jest wykluczone rozszerzenie strefy na dalsze obszary.

3. Darmowe szczepienia przeciw pneumokom dla radomskich noworodków. Liczba dzieci, które mogłyby skorzystać ze szczepienia będzie znana w przypadku wygranej projektu. Zależy to m.in. od firmy, która zajmie się obsługą projektu oraz od aktualnej ceny rynkowej szczepionki.

4. Szczepienia dziewcząt i kobiet przeciwko rakowi szyjki macicy HPV. To kontynuacja projektu zapoczątkowanego w poprzednich latach realizowanego w ramach BO. Jego popularność w latach ubiegłych wskazuje, że jest on potrzebny społecznie. Liczba dziewcząt i kobiet, które mogłyby skorzystać ze szczepienia będzie znana w przypadku wygranej projektu. Zależy to m.in. od firmy, która zajmie się obsługą projektu oraz od aktualnej ceny rynkowej szczepionki.

5. Rower Miejski. Wypożyczalnie publicznych rowerów funkcjonują już w wielu miastach w Polsce, teraz jest szansa, że powstanie on także w Radomiu, choć na mniejszą skalę niż np. w stolicy, gdzie stacji jest 200. W Radomiu możemy liczyć na ok. 10.

6. Wieże dla karlika i jeżyka. Pomysł zrodził się jako odpowiedź na zakrojone na dużą skalę prace dociepleniowe w budynkach mieszkalnych. Otwory wentylacyjne są zatykane, przez co wróble i jerzyki tracą potencjalne miejsca, w których mogą założyć gniazdo. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

7. Siłownia outdoor w parku Planty (po stronie MOsiR). Projekt zakłada powstanie siłowni „pod chmurką”, które cieszą się coraz większą popularnością w Radomiu.

8. Budowa muszli koncertowej w parku im. Kościuszki. Ponieważ obszar ten znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków, obiekt musi powstać w tzw. historycznej części parku, która nie dopuszcza wycinki drzew oraz po akceptacji konserwatora zabytków.

9. Ławka dla każdego . Projekt zakłada montaż ławek w ciągu ulic Wałowej, Limanowskiego oraz Placu stare Miasto. Ze względu na inwestycje drogowe w tamtym obszarze, w ciągu ostatnich kilkunastu lat zlikwidowano wiele ławek. Z trasy, na której znajdują się m.in. kościół, szkoła i szpital, korzysta wiele osób starszych oraz dzieci. Mimo że w rejonie tym został mocno ograniczony ruch samochodowy, nie ma gdzie przysiąść.

10. Zielona Arena to duży projekt, który zakłada utworzenie kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej na Wacynie. Szkoła nie posiada zaplecza sportowego (od kilkudziesięciu lat). Zielona Arena to połączenie wielu wariantów, które stworzą warunki do ćwiczeń nie tylko dla uczniów placówki, ale także dla innych środowisk sportowych nie mających ku temu warunków w mieście (np. futboliści, łucznicy itp.)

11. Mural Miejski . Dekoracja ścienna w przestrzeni miejskiej, zazwyczaj monumentalnych rozmiarów. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji charytatywnej. Obecnie pod uwagę branych jest kilka lokalizacji.

12. Hotel dla pszczół. To odpowiedź na zmniejszającą się populację owadów. Hotele dla pszczół budowane są z pustych łodyg trzcin, koszt jednego hotelu to kilka tysięcy złotych.

Ponadto pod głosowanie radomian zostaną poddane projekty dotyczące modernizacji placów zabaw, darmowych lekcji angielskiego dla uczniów, remontów chodników, nowych książki dla bibliotek, siłowni „pod chmurką” czy budowy ciągów pieszo-rowerowych. Pełna lista projektów, które przeszły weryfikację i zostaną poddane glosowaniu mieszkańców Radomia dostępna jest tutaj.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych