W wigilię Nocy Muzeów, czyli w piątek, 13 maja Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli zorganizowało imprezę „Pech chciał”, podczas którego Edyta Jungowska czytała opowiadanie Gombrowicza „Filidor dzieckiem podszyty”. Organizatorzy poprosili także gości przeczytanie do kamery jednego, dwóch zdań z dowolnego tekstu Gombrowicza; wybranego przez państwa i przyniesionego ze sobą, w głowie albo na kartce. Potem odbył się koncert Mirosława Czyżykiewicza.
W sobotę, 14 maja 2011 Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza już o godz. 18. Czeka nas zwiedzanie wystawy prac Marcina Berdyszaka, Jacka Jagielskiego i Ryszarda Ługowskiego „Wszystko, co się nam wydaje”, poświęconej iluzji w sztuce. Wydarzeniem Nocy Muzeów (godz. 20) będzie spektakl „Bruzda” przygotowany przez Leszka Mądzika z zespołem Sceny Plastycznej KUL. Na przedstawienie obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w biurze Elektrowni. Nie zabraknie także uczty filmowej. Przez cały wieczór odbywać się będą pokazy najlepszych animacji ubiegłorocznego krakowskiego festiwalu Ediuda&Anima (godz. 18,20, 22) oraz filmu Artura Żmijewskiego „Katastrofa” (godz. 19, 21, 23) opowiadającego o katastrofie smoleńskiej i reakcjach społecznych, które wywołała.
Z kolei w Muzeum im. Jacka Malczewskiego od godz. 19 „Noc Japońska”. Będzie można obejrzeć wystawę „Japonia wczoraj i dziś. Współczesne rzemiosło i tkaniny z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha”, a także taniec gejsz i walki samurajów na szczudłach. Dla dzieci przygotowano bajki japońskie. Sadami Harade z Fundacji Krzewienia Kultury Japońskiej Sakura opowie o kulturze japońskiej, mowie ciała i etykiecie japońskiej oraz poprowadzi lekcje języka japońskiego. Przewidziano także warsztaty origami i kumihimo, kaligrafii japońskiej i ikebany oraz pokazy walk wschodnich, japońskich motorów i makijażu. Wyświetlone zostaną filmy o kulturze, krajobrazach i ceremoniałach japońskich. Otwarta będzie również pracownia konserwacji dzieł sztuki.Na tarasie muzeum skosztujemy specjałów kuchni japońskiej, które przygotowała restauracja Higashi.
Po sąsiedzku, w Muzeum Sztuki Współczesnej zobaczymy natomiast wystawę „Polityka i etyka”.
Również Muzeum Wsi Radomskiej swoją imprezę zatytułowaną „Wieś tańczy i śpiewa” rozpocznie o godz. 19. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie zabawa wiejska z lat 60-80. ubiegłego wieku. Potańcówkę w starej remizie z Antoniowa poprowadzi kapela Radomskie Muzykanty. Do remizy podjedziemy wozami ciągniętymi przez zabytkowy traktor. Również w sąsiadującej z remizą zagrodzie z Alojzowa zagrają i zaśpiewają do tańca na dechach kapele ludowe – Zdzisława Kwapińskiego z Radomia i Bliżej Serca z Bliżyna. W trakcie trwania imprezy serwowana ma być oranżada, a na otrzymane przy wejściu do skansenu kartki żywnościowe będzie można kupić wyroby czekoladopodobne w opakowaniach stylizowanych na czasy Polski Ludowej. W zabytkowej stodole wyświetlane zostaną filmy propagandowe z czasów PRL–u oraz dobranocki dla najmłodszych. Grając w pchełki, kierki, kapsle i gumę, będzie można wrócić w lata dzieciństwa. Dostępny do zwiedzania ma być zespół wiejski, a goście Nocy Muzeów będą mogli przyjrzeć się również pracy konserwatorów uruchamiających zabytkowe maszyny rolnicze.