PEAD to Europejski Program Pomocy Żywnościowej. Polscy przedsiębiorcy w ramach unijnych dotacji produkują artykuły spożywcze, które trafią do osób najbardziej potrzebujących. Z programu najczęściej korzystają Włochy, Polska i Francja.
- Radomski Bank Żywności z programu korzysta od 2004 roku – momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W regionie radomskim dzięki PEAD jesteśmy w stanie udzielić pomocy 50 tys. osób. W tym roku skorzystało z niej 30 tys. – mówi Krzysztof Sokołowski, prezes radomskiego Banku Żywności.
Na jedną osobę przypada zatem 65 kg produktów spożywczych. Składa się na to 19 produktów pełnowartościowych od Caritasu i 21 od Banku Żywności.
Poza ograniczeniem środków na zakup żywności, w 2012 roku Polska może dystrybuować jedynie produkty z grupy mleczarskiej. Nie będzie produktów cukrowych ani zbożowych. Zatem zasoby PEAD w przyszłym roku wniosą około 1/5 żywności z roku 2011 oraz 1/5 wysokości obecnego dofinansowania w ramach zwrotu kosztów administracyjnych.
-Tak znaczące zmiany zaszły ze względu na pozwanie przez Niemcy Komisji Europejskiej do sądu. Państwo to zakwestionowało znaczący udział pieniężnego finansowania pomocy PEAD. Sąd Unii Europejskiej orzeczenie wydał na korzyść Niemiec. Podjęliśmy szereg działań mających na celu szybką interwencję i zabezpieczenie ilości żywności zgodnej z rzeczywistymi potrzebami – wyjaśniał Sokołowski.
Skierowano w tej sprawie oficjalne pismo do premiera Donalda Tuska, ministra rolnictwa, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz wszystkich polskich posłów Parlamentu Europejskiego. W planach jest także spotkanie z radomskimi europosłami.
Mniej środków dla PEAD
Prawie pięciokrotnie mniej środków przyznano na zakup żywności w 2012 roku w ramach programu PEAD zarówno dla Polski jak i innych krajów Europejskich. Rozporządzenie w tej sprawie wydała Komisja Europejska 11 czerwca.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu