Budowa osiedla trwała nieco ponad dwa lata. Pierwsze prace - prowadzone przez radomską firmę ARBUD - ruszyły pod koniec 2019 r., a w grudniu 2021 r. osiedle uzyskało pozwolenie na użytkowanie. Wiosną tego roku sfinalizowano prace wykończeniowe.
- To nie był łatwy projekt. Powiódł się dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy PFR Nieruchomości a miastem. Dziękuję wszystkim którzy włożyli w jego realizację tak wiele pracy. Dzięki temu 124 rodziny mogą rozpocząć nową życiową drogę. W kontekście tego wszystkiego co dzieje się na rynku, czyli inflacji, drożyzny, wzrostu stóp procentowych i mniejszej dostępności kredytów, jest to ogromna szansa, głównie dla młodych rodzin, na własny kąt - mówił podczas uroczystego oddania do użytku bloków przy ul. Tytoniowej prezydent Radosław Witkowski.
- Jesteśmy dumni z tego projektu i bardzo nas cieszy pozytywna reakcja ze strony samorządu. Mamy jednocześnie poczucie, że te mieszkania były bardzo potrzebne. Rynek instytucjonalnego najmu jest perspektywiczny i będzie się w najbliższym czasie rozwijał. Te miasta, które umożliwiają rozwój tego rynku, będą wygrywały. Tym bardziej nas cieszy oddanie do użytku kolejnych mieszkań - powiedział prezes PFR Nieuchomości, Wojciech Caruk.
Inwestycja przy ulicy Tytoniowej to dwa siedmiokondygnacyjne budynki ze 124 mieszkaniami - od kawalerek przez mieszkania dwu i trzypokojowe, które dominują w strukturze, aż po M4 z metrażem przekraczającym 70 mkw.. Architekci – warszawska pracownia EMA Studio – zaprojektowała proste budynki o jasnej, biało-szarej kolorystyce nawiązujące do architektury blisko stuletniej fabryki Polskiego Monopolu Tytoniowego znajdującej się po drugiej stronie ulicy.
Mieszkania oferowane są w standardzie wykończonym. Ściany zostały pomalowane na biało, na podłogach ułożono panele, łazienki zostały wyposażone w biały montaż. Wprowadzający się muszą jedynie wyposażyć kuchnię oraz wnieść do mieszkań meble i pozostałe wyposażenie.
Radomska inwestycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i regionu. W ankiecie - uruchomionej jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych – zainteresowanie zadeklarowało ponad 2 tys. osób. W toku naboru przeprowadzonego w 2021 roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków. Było ich blisko 1,2 tysiąca, co przełożyło się na niemal 10 aplikacji na jedno mieszkanie.
Rekrutacja do mieszkań składała się z dwóch etapów. W pierwszym wnioskujący otrzymywali punkty zgodne z kryteriami przyjętymi przez Radę Miejską w Radomiu. Na dodatkowe preferencje mogły liczyć przede wszystkim rodziny z dziećmi, osoby, które nie ukończyły 35. roku życia oraz rozliczający swoje podatki w mieście. Drugi etap polegał na sprawdzeniu sytuacji finansowej potencjalnych najemców.
Na liście najemców dominują mieszkańcy Radomia, którzy stanowią niemal 80% wnioskujących. Ponad połowa to osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia.