– W efekcie, prezesi poszczególnych sądów, nie mają pełnej możliwości obsadzania składów orzeczniczych. Radom jest drugim, po Gdańsku, miastem, które przystępuje do porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości. Będzie próbowało promować instytucję ławnika oraz zachęcać obywateli do udziału w wymiarze sprawiedliwości i pracodawców, aby ich pracownicy mogli aktywnie włączać się w funkcjonowanie lokalnych sądów – powiedział wiceminister Arkadiusz Myrcha.
Zgodnie z treścią porozumienia miasto ma również m.in. promować wybory ławników oraz zajęcia z ławnikami w szkołach. – Czujemy się zobowiązani, ale też zaszczyceni tym, że jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które będzie wdrażało zapisy porozumienia. Jako miasto jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie i realizować zadania, które mają na celu promowanie pracy ławników. Mamy bowiem pełną świadomość konsekwencji, jakie rodzi ich brak, i jak to wpływa na pracę sądów. Chcemy zrobić wszystko, aby wymiar sprawiedliwości funkcjonował w sposób właściwy – oświadczył prezydent Radosław Witkowski.
Ławnikiem może zostać osoba, która ukończyła 30 lat i nie przekroczyła 70. roku życia, ma minimum średnie wykształcenie, jest niekarana i cieszy się dobrą opinią w społeczeństwie.