Radni na początku zdecydowali o wydzierżawieniu pomieszczenie w budynku przy ul. Kolejowej 14 stowarzyszeniu zajmującemu się dorosłym z zespołem Downa. 26 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały.
Wniosek o zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, budowa placu zabaw przy ul. Mieszka I 15 zgłoszony przez Piotra Szprendałowicza został odrzucony - 12 radnych było za, 13 przeciw. Wprowadzono natomiast zmiany w budżecie miasta, oraz udzielono zwolnień od podatku od nieruchomości. Radni upoważnili też prezydenta Radomia do przeprowadzenia postępowania, w celu wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego Gminy Miasta Radomia za lata 2014 i 2015
Odbior śmieci po nowemu
Po przerwie radni przystąpili do obrad nad uchwałą o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę. Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem Kocham Radom) powiedział: - Wydłużamy okres odbioru śmieci zielonych na kolejne miesiące. To kierunek dobry, ale czy to załatwi sprawę - nie wiem. Zabudowa wielorodzinna ma mieć odbiór co najmniej dwa razy na tydzień. Kto będzie o tym decydował, kiedy zostaną odebrane śmieci? Ponadto pozostaje kwestia pojemników na śmieci dla domów jednorodzinnych. Teraz są worki na śmieci. Gmina powinna dostarczać te pojemniki i je konserwować.
Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Środowiska UM tłumaczyła: - Najważniejszą zmianą jest wydłużenie okresu odbioru odpadów zielonych, o co wnioskowali mieszkańcy. Od teraz będą one odbierane od kwietnia do końca listopada. W związku z tym, że radomianie bardzo dobrze i sumiennie segregują śmierci, zaistniała potrzeba częstszego odbioru odpadów, zatem zmieniamy zapis w uchwale i teraz będzie można je odbierać co najmniej dwa razy w tygodniu. Poza tym śmieci gabarytowe będą odbierane częściej niż do tej pory, czyli nie raz na kwartał, a raz na miesiąc.
Podczas głosowania 24 radnych było za przyjęciem tej uchwały. Więcej na ten temat tutaj.
Po głosowaniu nad uchwałą śmieciową radni wyrazili zgodę na zawarcie przez gminę porozumienia partnerskiego z województwem mazowieckim i udzielenia upoważnienia dla osób reprezentujących Radom do jego podpisania. W ramach porozumienie przystąpimy do realizacji projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – Moja Przyszłość”. Uchwała została przegłosowana.
Zmiany w komunkacji miejskiej
Następnie radni przegłosowali uchwałę w sprawach nowego sposobu płacenia za przejazdy autobusami komunikcji miejskiej. Od 1 września br. wejdzie w życie nowy system informacji pasażerskiej, a wraz z nim radomska karta miejska. Radomianie będą płacić za przejazd autobusem miejskim za pomocą elektronicznego biletu. MZDiK przygotuje 80 tysięcy takich kart, które będą bezpłatne i dostępne w punktach MZDiK od 25 sierpnia.
W autobusach są już specjalne kasowniki, ekrany wyświetlające nazwy ulic, informacje głosowe, zamontowano też tablice na przystankach. Pojawią się również biletomaty. karta miejska jest wielkości karty bankomatowej. Będzie się nią płacić za przejazd autobusem miejskim za pomocą czytnika. Koszt tego projektu wynosi ok. 8,8 mln zł, z czego ok. 6 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.
W kolejnych punktach obrad radni zdecydowali w sparawch miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ul. Lubelskiej, dzierżawy działki przy ul. Wośnickiej i wysłuchali informacji o działalności komisji rewizyjnej.
W ramach interpelacji radny Damian Maciąg (Radomianie Razem Kocham Radom) zgłosił problem z kontrolerami w autobusach komunikacji miejskiej. - Zachowują się niewłaściwie, nie przedstawiają się, popychają ludzi. Trzeba to zmienić - stwierdził radny. Przewodniczący RM Dariusz Wójcik (PiS) wnioskował natomiast uruchomienie przystanku przy Fabryce Broni "Łucznik". Na tym sesja się zakończyła.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>