Obchody 200-lecia rozpoczną się 1 listopada mszą świętą, podczas której ogłoszony zostanie odpust dla odwiedzających nekropolię. To nie jedyne nabożeństwo za zmarłych pochowanych przy ul. Limanowskiego – od 2 do 11 listopada przy Aniele Ciszy odprawiane będę msze o godz. 12.
Organizatorzy jubileuszu – parafia św. Wacława, do której należy cmentarz, Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego oraz urząd miejski – chcą, by miał on nie tylko wymiar duchowy, ale także poznawczy. - Przy ul. Limanowskiego spoczywa blisko 200 tys. osób, wśród których są senatorowie II Rzeczypospolitej, sędziowie Sądu Najwyższego, społecznicy, wybitne postacie. Zapisali znakomite karty w historii miasta, więc chcemy ich wydobyć z zapomnienia, pokazać radomianom – tłumaczy ks. Zamaria.
Wydobywaniu z zapomnienia mają służyć ścieżki edukacyjne, które powstaną na cmentarzu. - Planujemy np. szlak znakomitych obywateli Radomia, szlak walczących o niepodległość Polski; myślę, że można stworzyć kilkanaście takich ścieżek. Przygotowujemy je głównie z myślą o uczniach, którzy będą mogli odbywać lekcje historii w plenerze i w praktyce – mówi ks. Piotr Zamaria.
Ścieżki mają służyć nie tylko uczniom. Każdy będzie mógł się wybrać na historyczną wycieczkę po cmentarzu. Kierownictwo nekropolii planuje bowiem wydrukowanie folderów czy ulotek z planem najstarszej części cmentarza, na którym zaznaczone będą najcenniejsze zabytki i wykreślone ścieżki edukacyjne. Najpierw jednak trzeba wyłożyć kostką alejki prowadzące do poszczególnych grobów włączonych do planowanych ścieżek i przygotować tablice z krótkimi notkami bibliograficznymi dotyczącymi zmarłych. Dlatego otwarcie ścieżek planowane jest na wrzesień przyszłego roku.
Najważniejsza jednak czynność, czyli inwentaryzacja grobów przy ul. Limanowskiego, już się właściwie kończy. - To było gigantyczne przedsięwzięcie. Nie tylko policzone zostały groby, ale spisane z natury – tzn. z tablic epitafijnych – wszystkie osoby tutaj pochowane. Mamy też inwentaryzację geodezyjną cmentarza; powstała interaktywna mapa, na której są naniesione wszystkie grobowce, znamy ich wymiary i położenie względem innym – wylicza dyrektor cmentarza.
Spis osób spoczywających przy ul. Limanowskiego zostanie - w wersji elektronicznej – udostępniony wiosną; wtedy na cmentarzu staną infokioski. - Coraz więcej osób szuka swoich korzeni; przychodzą do kancelarii i pytają o rodzinne groby. Teraz, po inwentaryzacji będziemy mogli im pomóc – mówi ks. Zamaria.
Cmentarz będzie miał także swoje lapidarium – powstanie na murze od strony ul. Dębowej, od nowej bramy przez całą długość parkingu. - Lapidarium to takie muzeum dla nagrobków. Czasami grobu już nie ma, a została tablica, fragment kolumny, postument, które mają walor historyczny, zabytkowy. Jeśli ich nie zabezpieczymy, ulegna zniszczeniu – wyjaśnia ks. Piotr Zamaria.
Otwarcie lapidarium planowane jest na listopad przyszłego roku.