Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Las odpowie ciszą...

nika 2011-08-09 18:00:00

W Lesie Kosowskim stanie obelisk upamiętniający pomordowanych tutaj przez hitlerowców Polaków, Romów, Żydów i Rosjan.

Egzekucja w 1944 r. Źródło: internet

- Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pozytywnie zaopiniowała radomską inicjatywę upamiętnienia osób zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej na terenie lasu w Kosowie. Mamy też opinię Rady w sprawie projektu napisu na kamieniu pamiątkowym planowanym w miejscu egzekucji – mówi Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia.

Na tablicy zostaną wyryte słowa: „Las Kosowski miejsce masowych egzekucji w latach 1939-1944 na Polakach, Romach, Rosjanach oraz Żydach, których ciała pogrzebano tu w wielu zbiorowych mogiłach lub spalono, rozsypując prochy dla zatarcia śladów zbrodni. Społeczność miasta Radomia, 2011 rok”. Napis uzupełni fragment pieśni Marcina Kępy napisanej specjalnie na koncert, który przed dwoma laty w Lesie Kosowskim zorganizował historyk Przemysław Bednarczyk.

(…) Szpalerem stoją u wrót doliny,
sypanej piaskiem, łopaty szlakiem,
świadomi jednej jedynej winy:
jestem Polakiem, jesteś Polakiem (…)
(…) Bez świadków i bez przyszłości,
już o nich nie usłyszą
ziemia wyżłobi ich kości,
a las odpowie ciszą (…)
 
Odsłonięcie obelisku przewidziano na 2 października. - Urząd Miejski zaproponuje odprawienie mszy ekumenicznej podczas uroczystości odsłonięcia, a także zorganizowanie inscenizacji historycznej, przybliżającej tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na terenie lasu w Kosowie – mówi Katarzyna Piechota-Kaim.

W Kosowie Niemcy mogli rozstrzelać od 800 do 1500 osób. Pierwsza egzekucja, jak wynika z relacji świadków, mogła mieć miejsce jesienią 1939 roku. Liczbę poległych jest tak trudno oszacować, ponieważ nie wszystkie miejsca pochówku odkryte zostały podczas ekshumacji w drugiej połowie lat czterdziestych. Zresztą hitlerowcy postarali się o zatarcie śladów zbrodni – w 1944 roku specjalne komando zajmowało się rozkopywaniem grobów i paleniem zwłok – mówi Przemysław Bednarczyk, inicjator upamiętnienia tego miejsca straceń.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych