„Radom. Korzenie miasta i regionu” to książka o wczesnośredniowiecznym Radomiu i ówczesnej ziemi radomskiej (Terra Radomiensis). Publikacja przedstawia wyniki interdyscyplinarnych badań prowadzonych przez naukowców z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz radomskich badaczy. Szczególną uwagę poświęcono grodzisku Piotrówka, gdzie w przyszłości ma powstać park kulturowy ze skansenem archeologicznym odsłaniającym najdawniejsze radomskie artefakty. Autorzy omawiają stan badań archeologicznych do roku 2009; m.in. nieznane szerzej wyniki badań milenijnych prowadzonych przez prof. E. Kierzkowską-Kalinowską, co stanowi punkt wyjścia dla kolejnych projektów badawczych zaplanowanych w ramach współpracy między naukowcami z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN a władzami Radomia. Po raz pierwszy zaprezentowano także wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w 2009 roku. Wśród autorów odnajdziemy nazwiska znanych historyków i archeologów – profesorów: Henryka Samsonowicza, Andrzeja Buko i Marka Dulinicza.
Książka jest pracą zbiorową, zawiera materiały z konferencji naukowej, która odbyła się w Radomiu w listopadzie 2009 roku, a wydał ją IAiE PAN.
Z kolei Zbigniew Lechowicz w „Dziejach ziemi radomskiej w średniowieczu. Okręg grodowy w Skrzynnie” przybliża wczesnośredniowieczną specyfikę osadniczą regionu radomskiego (Terra Radomiensis) na przykładzie badań kasztelanii skrzyńskiej. Ustalenia Lechowicza opierają się w znacznym stopniu na wynikach własnych, wieloletnich badań terenowych oraz na szerokiej kwerendzie dostępnych źródeł. Bardzo ciekawy jest także bogaty materiał ikonograficzny, obejmujący zdjęcia analizowanych obiektów, mapy i profile wykopów.
Książkę wydała Miejska Biblioteka Publiczna.