W czasie ostatnich dni policjanci "drogówki" częściej niż zwykle wykorzystywali do służby nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory, które miały na celu wyeliminowanie z ruchu jak największej liczby piratów drogowych, którzy zagrażali swoją brawurą innym kierowcom. W czasie weekendowych działań cały czas wykorzystywane są alkomaty oraz narkotestery. Policjanci nie wykazują żadnej pobłażliwości dla pijanych kierowców. W ramach akcji "Bezpieczny weekend" policjanci z radomskiej "drogówki" prowadzą też działania "Trzeźwość". Codziennie do służby wyjeżdża kilka patroli więcej, których głównym zadaniem jest kontrola stanu trzeźwości kierowców. I tak ostatniego dnia kwietnia zatrzymali 8 pijanych kierowców, a pierwszego maja "wyłapali" siedmiu kierowców, którzy wsiedli do samochodów po alkoholu.
Trzeba pamiętać, że alkohol powoduje zmniejszenie sprawności umysłowej i fizycznej. Zespół francuskich naukowców z Centre Hospitalier Universitaire w Bordeaux przeprowadził badania, którego celem było określenie wpływu zmęczenia i spożycia alkoholu na częstość wypadków komunikacyjnych. Spośród 68 tys. przeanalizowanych wypadków przyczyną aż 10 procent z nich było zmęczenie kierowcy, a 23 procent spożycie alkoholu przez osobę prowadzącą pojazd. Zaobserwowano, że zmęczeni i pijani kierowcy ponad 7-krotnie częściej powodują śmiertelne w skutkach wypadki komunikacyjne w porównaniu z trzeźwymi i wypoczętymi osobami siadającymi za kierownicą. Zmęczony kierowca ma wydłużony czas reakcji i nie jest w stanie w porę zareagować na nagłe zmiany sytuacji na drodze. Wzmożona senność, ograniczenie widoczności i trudności w skupieniu uwagi sprawiają, że kierowcy tracą panowanie nad pojazdem.
Wracając do domu często pokonujemy też wiele kilometrów, spiesząc się i ignorując zmęczenie, jak również złe warunki na drogach. Najważniejsze jest jednak, by bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Apelujemy zatem o rozwagę i wyobraźnię na drodze. Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość i prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.