Wśród uczestników spotkana byli dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy klas, świetlic, burs szkolnych, psycholodzy i pedagodzy szkolni, pedagodzy specjalni, terapeuci, logopedzi, nauczyciele wspomagający oraz inni zainteresowani. Wydarzenie miało na celu zapoznanie wszystkich zainteresowanych z najnowszą wiedzą dotyczącą wspierania osób ze spektrum autyzmu w obszarze kompetencji komunikacyjnych i językowych.
Potrzeba komunikacji jest jedną z kluczowych potrzeb każdego człowieka, a prawo do komunikacji jest jednym z podstawowych praw gwarantowanych przez wszystkie konwencje na świecie. Temu poświęcone były wykłady i dyskusje podczas konferencji.
Ewa Grzelak w czasie swojego wystąpienia zaprezentowała, jak AAC (ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się) wspiera rozwój i funkcjonowanie osób z ASD (zaburzenia ze spektrum autyzmu) i dlaczego podejście „poczekajmy z wprowadzaniem AAC” jest szkodliwe.
Joanna Ławicka opowiedziała o tym, jak specyfika rozwoju autystycznego wpływa na potrzeby komunikacyjno-społeczne oraz jak w zgodzie z nimi skutecznie wspierać relacje osób autystycznych. Z kolei Krzysztof Tokarski w formie studium przypadku przedstawił skuteczne metody interwencyjne, prewencyjne i komunikacyjne stosowane wobec dzieci w spektrum autyzmu.
Prowadzący konferencję "Autyzm - wyzwania w komunikacji"
Ewa Grzelak - logopeda, terapeuta AAC, szkoleniowiec, trener MÓWika i mentor, a przede wszystkim praktyk. Współautor publikacji dot. AAC "Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) w praktyce logopedycznej i terapeutycznej" E. Przebinda, M. Michalik, E.Grzelak (Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk, 2023). Prelegentka na licznych konferencjach, zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in "AAC in the cloud"", ""Apraxia Kids National Conference"").Prywatnie mama 16-letniego Huberta, chłopca z autyzmem i dziecięcą apraksją mowy, użytkownika AAC.
Dr Joanna Ławicka - pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Prezes zarządu Fundacji Prodeste od 2013 r. Autorka książek "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera", "Człowiek w spektrum autyzmu. Podręcznik pedagogiki empatycznej", "Jarzmo. Spektrum przemocy", "Spektrum autyzmu i Stosowana Analiza Potrzeb".
Krzysztof Tokarski - psycholog, trener, wykładowca, autor jednego z największych blogów w Polsce poświęconych spektrum autyzmu, zespołu Aspergera, wychowania dzieci i młodzieży. Na rzecz poprawy jakości osób w spektrum pracuje ponad 10 lat poprzez szkolenia dla rodziców, rad pedagogicznych, specjalistów, a także ucząc studentów. U starszego z jego synów zespół Aspergera zdiagnozowano w wieku 4 lat, zaś u niego samego w wieku 32 lat, jest więc kimś więcej, niż tylko specjalistą.