W związku z obowiązującymi przepisami, właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do posiadania podpisanej umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej. Umowa taka musi zapewniać odbieranie odpadów gromadzonych w sposób selektywny.
Do nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zalicza się m.in.: szkoły, przedszkola, urzędy, ośrodki zdrowia, lokale gastronomiczne, obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, biura, sklepy, ROD itp.
W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni zawrzeć odrębną, dodatkową umowę na wywóz odpadów komunalnych niewytwarzanych w gospodarstwie domowym.
Właściciele nieruchomości tzw. „mieszanych” zobowiązani są wobec powyższego do:
- uiszczania opłaty w gminie za gospodarowanie odpadami komunalnymi – za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej zgodnie ze złożoną deklaracją;
- indywidualnego zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym, na część nieruchomości niezamieszkałej, na której prowadzona jest działalność gospodarcza.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza, w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej, uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej, co jest zgodne z art. 6j ust. 4a.
Jednocześnie przypominamy prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstw domowych z odpadami z prowadzonej działalności gospodarczej.
Prezydent Miasta Radomia jest uprawniony do wykonywania kontroli posiadania umów na odbieranie odpadów komunalnych. W przypadku braku takiej umowy wydana zostanie decyzja określająca wysokość opłat za usługę odbierania odpadów, z zastosowaniem górnych stawek opłat za taką usługę.
Zgodnie z uchwałą Nr LXXXIX/848/2023 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 30 stycznia 2023r. stawki te wynoszą 400 zł brutto za 1 m3, jeżeli odpady zbierane i odbierane są w sposób selektywny oraz 590 zł brutto za 1m3, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Link do wykazu podmiotów wpisanych do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbioru odpadów komunalnych na terenie Gminy Miasta Radomia: