Przypomnijmy: dotacja oświatowa nie wystarcza na utrzymanie szkół, miasto dokłada rocznie ponad 100 mln zł i teraz zastanawia się, jak dokładać mniej. Stąd propozycja reorganizacji – władze Radomia chcą sprywatyzować przedszkola, zlikwidować PSP nr 8, a Zespół Szkół Gimnazjalnych przy ul. Wierzbickiej wygasić, połączyć „odzieżówkę” z ZSZ im. Jana Kilińskiego, z PSP nr 18 i PP nr 22 utworzyć Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 oraz przekształcić MDK z placówki oświatowej w kulturalną. Z kolei nauczyciele i rodzice proponują utworzenie w IV LO im. Tytusa Chałubińskiego klasy gimnazjalnej z językiem hiszpańskim; członkowie samej speckomisji uznali za zasadne powstanie licealnej klasy matematyczno-fizycznej w PG nr 5 oraz klasy licealnej angielskiej w PG nr 13.
Likwidacja „ósemki”, prywatyzacja przedszkoli, połączenie „odzieżówki” ze „skórzanką”, przekształcenia MDK-u, wygaszanie obu szkół przy ul. Wierzbickiej wywołały burzę – rodzice i uczniowie demonstrują przed magistratem, piszą petycje, protestują na Facebooku.
Powołana przez prezydenta do zaopiniowania zmian w oświacie specjalna komisja (zasiadają w niej przedstawiciele magistratu, wszystkich klubów w radzie oraz obu nauczycielskich związków zawodowych) wysłuchała zarówno racji gminy, jak i przedstawicieli placówek. W czwartek w głosowaniu ma zdecydować, które propozycje akceptuje, a które odrzuca. Potem to stanowisko przedstawi prezydentowi.
Jakiekolwiek zmiany w funkcjonowaniu szkół musi zaakceptować rada miejska. Jeśli któraś z propozycji miałaby wejść w życie w roku szkolnym 2012/13, radni do lutego muszą przyjąć uchwałę o zamiarze wygaszenia, likwidacji czy przekształcenia, a do czerwca – uchwałę już o konkretnej z zmianie.