W 1912 roku Jan Wojciechowicz założył w Radomiu czteroletnie Męskie Progimnazjum Filologiczne. Z tej właśnie szkoły wywodzi się dzisiejszy „Kochanowski”.
Przygotowujemy jubileusz już od jakiegoś czasu, ale ostateczny kształt obchodów powinien być znany do końca roku. Na razie stulecie zapowiedzieliśmy kalendarzem na 2012; można go kupić w księgarniach, a także w sekretariacie szkoły – mówi Romuald Lis, dyrektor zespołu Szkół Ogólnokształcących, w skład której w chodzi VI LO.
Główne obchody zaplanowane zostały na 6 października 2012. Wtedy odbędzie się zjazd absolwentów, uroczysta msza święta i oficjalna akademia. - Co nie znaczy, że stulecie ograniczymy do tego jednego dnia. Przeciwnie – chcemy rozciągnąć je na cały rok. Na pewno będzie okolicznościowa wystawa zdjęć i pamiątek dotyczących historii „Kochanowskiego” oraz ekspozycja prac plastyków, którzy naszą szkołę skończyli. W planach jest także bieg i rozgrywki sportowe między przedstawicielami szkół, które istnieją od stu lat – wylicza Romuald Lis.
Trwają prace nad projektem okolicznościowego znaczka i te najtrudniejsze, najbardziej czasochłonne – nad monografią szkoły. - Monografię, która powstała na 90-lecie „Kochanowskiego” trzeba uzupełnić o listy absolwentów z minionego dziesięciolecia, a w niektórych przypadkach także poprawić pomyłki w nazwiskach, imionach czy rocznikach. Zamierzamy też przedstawić wszystkich olimpijczyków naszej szkoły, czego do tej pory w monografii nie było. Do publikacji dołączymy także, wydaną wcześniej, historię naszego koła chemicznego – tłumaczy dyrektor VI LO.
Wśród absolwentów VI LO im. Jana Kochanowskiego są m.in. prof. krakowskiej ASP Leszek Wajda, biskup sandomierski Piotr Gołębiowski, prozaik i krytyk literacki Mariusz Parlicki, spiker radiowy Ksawery Jasieński i krytyk muzyczny Janusz Ekiert.