Kandydatury można było zgłaszać do dzisiaj. - Kandydatów do nagrody świętego Kazimierza, przypomnę, mogą zgłaszać zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje lub organizacje. Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń; być może swoich faworytów przedstawi także kapituła nagrody, bo ma takie prawo – mówi Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej, która jest organizatorem konkursu, i członek kapituły nagrody.
Kapituła zbierze się w piątek, 24 lutego i wybierze laureata. Przed 4 marca będziemy mogli jednak dowiedzieć się tylko, kto do nagrody został nominowany. Nazwisko zwycięzcy będzie trzymane w tajemnicy do uroczystej gali.
Nagroda św. Kazimierza, przypomnijmy, przyznawana jest osobom fizycznym i organizacjom pozarządowym, których działalność w minionym roku przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii i tradycji Radomia oraz do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta. W skład kapituły nagrody wchodzą: dyrektor wydziału kultury UM Krystyna Joanna Szymańska, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego Marcin Kępa i historyk Dariusz Kupisz oraz laureaci z poprzednich lat – Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia (2009 rok), Barbara Pikiewicz, wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (2010 rok) i historyk, nauczyciel w III LO im. Dionizego Czachowskiego Przemysław Bednarczyk (2011).
Patron nagrody, święty Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki w latach 1481-1483 przebywał w Radomiu, stąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany w 1521 roku, został w 1983 ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem Radomia, a dziewięć lat później - patronem diecezji radomskiej.