Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Jak wybrać laptopa pod choinkę? Świąteczny poradnik zakupowy

ts 2011-12-20 14:59:00

Coraz częściej tradycyjne świąteczne obdarowywanie się prezentami jest pretekstem do kupienia sobie bądź dla rodziny czy przyjaciół niezbędnych w dzisiejszych czasach komputerów lub innych elektronicznych gadżetów. Decydując się na zakup bądź rozbudowę komputera warto znać plusy i minusy dostępnych na rynku rozwiązań. Zakup z głową to gwarancja osiągnięcia sukcesu, a nie wszystko co błyszczy, jest najlepszym możliwym wyborem!

Dlaczego notebook?
Nieprzypadkowo udział mobilnych komputerów (notebooków) w rynku rośnie bardzo dynamicznie, podczas gdy udział komputerów stacjonarnych jest w najlepszych wypadku stały. Różnego rodzaju przenośne rozwiązania dostępne są już w coraz lepszej cenie, a wydajnością często nie ustępują w niczym swoim większym stacjonarnym kuzynom. Aby dokonać udanego zakupu, trzeba więc określić, do czego komputer będzie nam potrzebny. Jeżeli najważniejsze są dla nas jego małe rozmiary, długi czas pracy na baterii, mobilność i niska cena, powinniśmy zainteresować się netbookami. Jeżeli komputer będzie nam służył głównie w domu, poszukajmy klasycznego dużego notebooka, na którym można wygodnie pracować, także korzystając z wymagających aplikacji, czy obejrzeć film.

Wybierając komputer bez wątpienia koncentrujemy na takich aspektach jak: wydajność, energooszczędność czy wielozadaniowość. W jaki sposób połączyć te cechy? Warto się przyjrzeć innowacyjnej technologii firmy AMD - APU (ang. Accelerated Processing Unit). Są to niezwykle energooszczędne układy łączące na jednym chipie tradycyjny procesor komputerowy z procesorami obliczeniowymi karty graficznej. Największe atuty układów APU firmy AMD – wydajność i niezwykła energooszczędność przesądziły o tym, że w portfolio produktów największych producentów notebooków i netbooków znajdziemy wiele propozycji działających w oparciu o to rozwiązanie. Układy noszące oznaczenia zaczynające się od C (np. C-50/60) i E (E-350, E-450) przeznaczone są do małych, energooszczędnych laptopów (np. netbooków) i charakteryzują się całkiem niezłymi parametrami, pozwalającymi oglądać nawet filmy w jakości HD oraz cieszyć się mniej wymagającymi grami. Mocniejsze układy noszą oznaczenia rozpoczynające się od A4, A6 i A8 i łączą dwu- lub czterordzeniowe procesory z nowoczesnymi kartami graficznymi, obsługującymi standard DirectX® 11. Spotkamy je w pełnowymiarowych laptopach, przeznaczonych do domowych i zaawansowanych zastosowań.

Mówiąc o APU należy od razu wspomnieć o karcie graficznej. Temu parametrowi powinni się przyjrzeć zwłaszcza miłośnicy gier, filmów oraz materiałów w wysokiej jakości HD. Karta graficzna w notebookach coraz częściej jest też zintegrowana z procesorem. To rozwiązanie, kiedyś stosowane w nieco tańszych komputerach, obecnie występuje także w bardziej zaawansowanych maszynach. Nowoczesna technologia pozwala na połączenie obu rozwiązań w jednym, aby uzyskać maksymalnie wydajny, a jednocześnie energooszczędny układ, idealnie pasujący do nowoczesnego laptopa. Jeśli stawiamy na mobilność i energooszczędność,  zintegrowana karta graficzna w pełni się sprawdzi, a będzie to na pewno tańsze i bardziej ekonomiczne pod każdym względem rozwiązanie. Na szczególną uwagę zasługuje tryb dualnej karty graficznej, który pozwala nie iść na żadne kompromisy. Notebooki oparte na podzespołach AMD z dualną kartą graficzną mają dołożony dodatkowy układ, który pozwala wycisnąć jeszcze więcej z karty graficznej, sprawiając, że wydajnością i mocą niemal dorównują one swoim potężnym stacjonarnym odpowiednikom.

AMD Vision – wybór notebooka nigdy nie był równie prosty!
Nie znasz się zbytnio na komputerach? To już nie problem. Nigdy więcej problemów przy kupnie laptopa! Dzięki oznaczeniom AMD Vision będziesz dokładnie wiedzieć do czego notebook może się przydać, bez niepotrzebnego zastanawiania się, co jest w środku.  E2 Vision to najbardziej energooszczędny układy, ale przy tym niesamowicie wydajne, jak na swą klasę. Netbooki oparte na tej technologii pozwolą cieszyć się niezakłóconym i płynnym odtwarzaniem filmów w jakości HD, a jednocześnie będą działać na jednym ładowaniu baterii przez wiele godzin. A4 Vision oznacza, że potrzebujesz notebooka, który sprawdzi się w codziennych zadaniach. Dwa rdzenie procesora i dedykowana karta graficzna pozwoli m.in. na edycję zdjęć w jakości HD. A6 Vision oznaczane są notebooki przeznaczone do rozrywki. Czterordzeniowy procesor i szybka karta graficzna pozwalają na pełną wielozadaniowość i edycję filmów wideo. Najwyższą moc mają laptopy oznaczone A8 Vision. W tym przypadku mamy do czynienia z najbardziej wydajnymi maszynami. Laptopy te pozwalają na cieszenie się pełnią możliwości rozrywki w jakości HD i ultrarealistycznymi grami 3D. Pełną wielozadaniowość gwarantuje czterordzeniowy procesor i technologia dualnych kart graficznych. Doskonałe połączenie wydajności, żywotności baterii i energooszczędności. Układy firmy AMD wydzielają nawet kilkukrotnie mniej ciepła niż tradycyjne procesory, dzięki czemu urządzenia oparte na tych podzespołach pracują równie wydajnie co energooszczędnie, przez co czas pracy na baterii znacznie się wydłuża, a jest to niewątpliwie kwestia priorytetowa w przypadku wyboru notebooka czy netbooka.

Pozostałe podzespoły
Kolejnym ważnym parametrem, szczególnie w przypadku notebooka, który jest trudniejszy do późniejszej modernizacji od desktopa, jest pamięć RAM. Odpowiada za przechowywanie danych, z których komputer korzysta w określonym momencie, a więc na przykład za te powiązane z programami. Im więcej RAM, tym oczywiście lepiej. Minimalna ilość pamięci to 2 GB, optymalne będą 4 GB, a jeżeli na komputerze gramy, montujemy filmy czy używamy programów graficznych, będziemy potrzebowali zapewne jeszcze więcej. W takim przypadku najlepiej kupić maksymalną dostępną dla danego notebooka ilość pamięci RAM. Pozostałe parametry pamięci RAM są drugorzędne i nie mają dla zdecydowanej większości użytkowników znaczenia.
 
Dysk twardy - im większy, tym oczywiście lepszy – w notebookach standardem jest 350–500 GB. Przy dużej dostępności różnego rodzaju dysków zewnętrznych wielkość dysku zamontowanego w komputerze straciła jednak trochę na znaczeniu. Obecnie stosuje się typowe dyski HDD lub pamięć flash SSD, z którą spotykamy się na co dzień w pendrive’ach czy odtwarzaczach MP3. Jest ona sporo szybsza i i się nie psuje, gdyż nie posiada elementów mechanicznych. Ceny SSD są jednak ciągle dość duże, a pojemność ograniczona – spotykana jest tylko w najdroższych notebookach. Pozostałe są wyposażone w tradycyjny dysk HDD o prędkości 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Ten szybszy teoretycznie powinien zapewniać wydajniejszą pracę, niemniej zwykły użytkownik raczej nie odczuje różnicy i 5400 obrotów z powodzeniem powinno mu wystarczyć.

Laptop to urządzenie mobilne, bardzo istotnym jego elementem jest więc bateria. Najdłużej na jednym ładowaniu wytrzymują małe netbooki, nawet do 11 godzin. Czas działania komputera na baterii zależy jednak także od tego, jak go używany. Każda kolejna otwarta aplikacja, połączenie z internetem czy podpięte dodatkowe urządzenia to więcej pobieranego prądu.

Wybrane propozycje:

Jeśli szukasz notebooka, który nie zawiedziecie Cię podczas nawet najbardziej wymagającej gry, postaw na Samsung NP305V5A-T03PL. Jego sercem jest niesamowicie wydajny układ APU A8-3510MX firmy AMD. Za wyświetlanie grafiki odpowiada natomiast wspierająca najnowszą technologię DirectX®11 dualna karta graficzna AMD Radeon HD 6690G2 z 1GB DDR3 pamięci własnej. Filmy i multimedia w doskonałej jakości HD oraz najnowsze gry nie będą wyzwaniem dla tej wydajnej maszyny. Dodatkowym atutem dla osób niecierpliwych jest technologia szybkiego uruchamiania – start laptopa nie przekracza  kilku sekund.  W połowie grudnia za notebooka Samsung NP305V5A-T03PL  w sklepach Komputronik trzeba było zapłacić 2499 zł.

HP Pavilion g6-1215sw w idealny sposób łączy trzy cechy – niebanalne wzornictwo, funkcjonalność i wydajność. Na straży wydajności stoi układ APU A4-3300M i karta graficzna AMD Radeon HD 6470M obsługująca technologię DirectX®11. Dzięki najnowszym zintegrowanym układom APU Serii A firmy AMD, łączącym na jednym chipie kilkurdzeniowy procesor i wydajną kartę graficzną, użytkownik może cieszyć się wysokim stopniem wydajności, wielozadaniowości i energooszczędności. Notebook oferuje wszystko, co niezbędne do zarządzania aktywnym życiem, od edycji zdjęć w jakości HD po sprawne zarządzanie finansami. Nie znajdziecie lepszego  (ani ładniejszego) laptopa w tak korzystnej cenie. W połowie grudnia w sklepach Komputronik notebook HP kosztował 1899zł.

Lenovo IdeaPad S205 to wzorcowy sub-notebook oparty na energooszczędnym układzie AMD Serii E. Wewnątrz znajdziemy 4GB DDR3 pamięci RAM i pojemny 500GB dysk twardy. Ta kompaktowa maszyna bez problemu sprawdzi się w roli podręcznej platformy za pośrednictwem której możemy obejrzeć filmy, czy korzystać z multimediów w jakości HD – gwarantuje to platforma Brazos, napędzana układem APU E-350 o taktowaniu 1,6Ghz. Za grafikę tego wydajnego malucha odpowiada układ AMD Radeon HD 6310 obsługujący najnowsze biblioteki DirectX 11. Wykonana z plastiku obudowa jest niezwykle wytrzymała na wstrząsy i zadrapania, a wielu testerów przyznało, że klawiatura jest o wiele wygodniejsza i lepiej wykonana od niejednego tradycyjnego, dużego notebooka. W kategorii małych, lekkich i przenośnych laptopów ciężko znaleźć ciekawszą propozycję! Wg cennika sieci sklepów Komputronik z połowy grudnia, Lenovo IdeaPad S205  jest dostępny za 1499zł.

Sony Vaio YB1 to kolejny stylowy netbook. Sercem tego wydajnego malucha jest układ APU E-350 firmy AMD w skład którego wchodzi dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,6GHz i układ graficzny AMD Radeon HD 6310. Odkąd na rynku pojawiły się odświeżone układy AMD Serii E, producenci mobilnych komputerów dosłownie masowo zaczęli wyposażać swoje urządzenia w tę platformę. Nic więc dziwnego, skoro w niewielkiej cenie otrzymujemy wydajny układ z możliwością jeszcze dłuższej pracy na baterii, a wszystko to w doskonałej jakości HD. W zestawie znajdziemy również 2GB DDR3 pamięci RAM i 320GB dysk twardy. Warto też wspomnieć o stylowej obudowie i wykończeniu, które zaraz po wyjęciu z pudełka jako pierwsze rzuca się w oczy. Tą mieszankę stylu i wydajności w połowie grudnia można kupić już za 1769zł w sieci sklepów Komputronik.

Dell Inspiron M5110 to doskonała platforma multimedialna domowego użytku. Za wrażenia i niesamowitą wydajność odpowiadają w całości komponenty najnowszej generacji firmy AMD. Sercem laptopa jest czterordzeniowy układ APU Serii A firmy AMD, a dokładniej układ A8-3500. Za grafikę i multimedia w jakości HD odpowiada dualna karta graficzna AMD Radeon HD 6640G2 obsługująca najnowsze biblioteki DirectX 11, dzięki czemu mamy pewność, że na Inspironie zagramy również w najnowsze gry. Dodatkową atrakcją dla miłośników dobrego designu są wymienne obudowy, za pomocą których możemy zmieniać wygląd naszego laptopa w zależności od humoru, pogody czy pory roku. W połowie grudnia w sieci sklepów Komputronik Dell Inspiron dostępny był za jedyne 2399zł.

Nieduży i lekki netbook Toshiba NB550D zapewni użytkownikom długotrwałą moc w każdej sytuacji. Wyposażony w mobilny układ AMD APU Serii C sprawdza się znakomicie zarówno w aplikacjach biurowych jak i domowym odtwarzaniu multimediów. Producent zapewnia, że dzięki energooszczędnym komponentom firmy AMD netbook jest w stanie pracować nawet 9,5 godziny na baterii. Dodatkowo posiada całkiem przyzwoite głośniki, które sprawdzą się idealnie podczas mobilnego oglądania filmów, lub grania w mniej wymagające gry. Ten sprzęt polecamy w szczególności wszystkim miłośnikom multimedialnej rozrywki w trakcie długich podróży, którzy nie chcą przepłacać za rozsądną platformę. Wg cennika z połowy grudnia, w sieci sklepów Komputronik Toshiba NB550D dostępna jest już za 1039zł.

Acer Aspire One 722 to jeden z najbardziej popularnych netbooków na polskim rynku -  użytkowników cieszy zarówno jego wygląd, jak i wnętrze. Ten niewielki i zgrabny maluch napędzany jest przez układ AMD APU Serii C. Dzięki temu Acer osiąga niewiarygodną długość pracy na baterii. Za wyświetlanie grafiki w jakości HD odpowiada zintegrowany układ AMD Radeon HD 6250. Kolejnym atutem przemawiającym za kupnem Acera jest również wbudowany port HDMI, dzięki któremu możemy wyświetlać nasze ulubione filmy i zdjęcia na domowym telewizorze. Lekkość i niewielkie gabaryty tego netbooka sprawiają, że bez problemu zmieścimy go w damskiej torebce czy plecaku. Jak przystało na produkt Acera, cena tego urządzenia jest bardzo rozsądna i  w połowie grudnia był on dostępny w sieci sklepów Komputronik za 1499zł.
 
Sub-netbook HP Pavilion dm1 to nie tylko pełnowartościowy laptop o niewielkich rozmiarach, ale także niedrogie rozwiązanie dla biznesu. Już od lat gigant z Palo Alto zachwyca użytkowników rozwiązaniami użytymi w serii Pavilion. Tym razem postawił na współpracę z firmą AMD, która wyszła mu na dobre. Dzięki użyciu energooszczędnego układu APU Serii E, nowy dm1 zyskał o wiele dłuższe działanie na baterii. Zintegrowany z układem chip graficzny AMD Radeon HD 6320 doskonale poradzi sobie z mniej wymagającymi grami i filmami w wysokiej rozdzielczości. Jako że mamy do czynienia z serią Pavilion i wydajną platformą APU firmy AMD, również aplikacje biurowe nie stanowią dla tego komputera żadnego wyzwania. Dodatkowym atutem przemawiającym za HP są głośniki głośniki firmy Beats Audio oraz wbudowana kamerkę internetową TrueVision HD do szybkich i wygodnych wideo-konferencji. W połowie grudnia HP Pavilion dm1 dostaniemy w Komputroniku już za 1549 zł.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych