Miasto ma podpisane umowy o współpracy lub listy intencyjne z białoruskim Homlem (od 1992 roku), łotewskim Daugawpils (od 1993 roku), ukraińskim Tarnopolem (od 1996 roku) i Rejonem Wileńskim (od 1996 roku), bułgarską Starą Zagorą (od 2001 roku) i słowacką Bańską Bystrzycą (od 2001 roku), Ozerami w Obwodzie Moskiewskim (od 2003), rumuńskim Ploiesti (od 2003), niemieckim Magdeburgiem (od 2006), hiszpańską Talawerą de la Reina (od 2006) i chińskim Huzhou (od 2009).
- Jeżeli chodzi o współpracę z miastami partnerskimi to urząd jest takim przekaźnikiem. Otrzymujemy szereg zaproszeń na różne imprezy organizowane przez miasta partnerskie i przekazujemy je Radomskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej czy BCC. Podobnie jest z zaproszeniami np. na imprezy kulturalne czy oświatowe. Takie zaproszenia przekazywane są do instytucji kultury i placówek oświatowych. Podobna sytuacja jest z wymianą młodzieży. To szkoły decydują, czy chcą współpracować ze szkołami z miast partnerskich, czy też nie – tłumaczy Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia. - Stałe kontakty utrzymujemy z Daugwapils; dostaliśmy zaproszenie na Dni Miasta oraz na konferencję poświęconą dzieciom i młodzieży. Wybieramy się tam. A wszystkie miasta partnerskie otrzymały zaproszenia na tegoroczne Air Show. Bardzo dobrą współpracę mamy też z Magdeburgiem, szczególnie na płaszczyźnie kultury i edukacji. Odwiedzili nas nauczyciele magdeburskich szkół, którzy chcieli się dowiedzieć, jak funkcjonuje u nas edukacja. A 14 czerwca spodziewamy się delegacji z Tajwanu.
Centrum Młodzieży „Arka” nawiązało współpracę z organizacją KanTe e.V. w Magdeburgu. Już w czerwcu do Niemiec pojedzie grupa radomskiej młodzieży, a także zespół Revir, który wystąpi na festiwalu Upgrade '11. Natomiast na przełomie sierpnia i września młodzi magdeburczycy przyjadą do Radomia. Projekt ma na celu poznanie kultury obu miast partnerskich i zbliżenie środowisk młodzieżowych.
Miasto planuje również zaproszenie w tym roku młodzieży jednej w litewskich szkół w Rejonie Wileńskim na tygodniowy pobyt w Radomiu. A Zespół Szkół Plastycznych zaprosił do udziału w I Międzynarodowym Biennale Portretu młodzież z miejscowości Rudomino. - Oczywiście pomagamy Polakom mieszkającym w Rejonie Wileńskim poprzez zbiórkę np. książek – mówi Katarzyna Piechota-Kaim.
Natomiast współpraca z Daugawpils „w chwili obecnej charakteryzuje się wzrostem aktywności i rozszerza się na nowe, interesujące obydwie strony obszary”. Dotychczas organizowane były Dni Daugawpils w Radomiu i Dni Radomia w Daugawpils, wymiana wystaw artystycznych (współpraca Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu z Muzeum Krajoznawczym i Etnograficznym w Daugawpils) i gościnne występy artystów z obydwu miast, np. orkiestry Grandioso w Daugawpils i Rydze, kwartetu Radomiensis i par tanecznych w Daugawpils, łotewskich młodych muzyków na Spotkaniach Młodych Kameralistów w Radomiu. Miasto ufundowało stypendium dla łotewskiego rzeźbiarza Iwo Folkmanisa, który pracował w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i umożliwiło wyjazd radomskiego plastyka Sylwestra Zakrzewskiego na plener w Daugawpils. Łotewscy przedsiębiorcy kilkakrotnie gościli w radomskich firmach, a Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i odpowiadająca mu placówka w Daugawpils prowadzą wymianę praktykantów.
Z Talawerą, Tarnopolem, Ozerami, Ploiesti współpraca ma charakter kurtuazyjny i sprowadza się do wymiany oficjalnych delegacji i okolicznościowej korespondencji.