Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Jak dokarmiać ptaki zimą?

dag, UM 2012-02-06 09:33:00

Okres mrozów i opadów śniegu jest czasem trudnym dla ptaków. Przychodząc im z pomocą wywieszajmy karmniki i dokarmiajmy naszych „małych przyjaciół”, by przetrwały zimę. Dokarmianie ptaków jest okazją do ich obserwowania i rozpoznawania gatunków odwiedzających karmnik, co może przynieść dużo przyjemności. Ważne jest, by nie karmić ptaków cały rok, a tylko wtedy gdy jest mróz, a najintensywniej gdy ziemię pokrywa śnieg.
 

W jaki sposób dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Podejmując się zimowego dokarmiania ptaków musimy poznać i przestrzegać prawidłowych zasad, gdyż lepiej w ogóle nie karmić ptaków niż robić to źle!

Pokarm musi być zawsze świeży i nie może zawierać soli, substancji konserwujących i innych dodatków chemicznych (zepsuty, spleśniały albo solony jest bardzo szkodliwy dla ptaków).

Drobne ptaki wróblowate (np. sikory, wróble, kowaliki, dzwońce, trznadle) najlepiej karmić mieszanką naturalnych nasion, np. owsa, słonecznika, siemienia lnianego prosa, pszenicy. Mogą to być też kasze i płatki owsiane. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym tłuszczu zwierzęcym np. smalcu. Dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki niesolonej, surowej słoniny. Gdy nie ma mrozu, słonina nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie, gdyż po tym czasie jest już zjełczała i szkodzi ptakom.

Gdy zacznie się dokarmiać ptaki należy to robić regularnie przez całą zimę. Ptaki przyzwyczajają się do źródła pokarmu i uzależniają się od pomocy człowieka. Dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne. Jeżeli dokarmiamy ptaki w karmniku, należy go umieścić możliwie wysoko, w miejscu niedostępnym dla kotów, które polują na ptaki. Karmnik z podłogą powinien być utrzymany w czystości, Regularnie należy usuwać z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków. Wieszając karmnik dla drobnych ptaków np. sikor czy kowalików, pamiętaj by nie umieszczać go zbyt blisko gęstych krzewów. Są one dobrą kryjówką dla kotów, które w miastach często polują na ptaki. Ptakom wodnym możemy podawać ziarno, kasze i płatki owsiane, gotowane (bez soli) lub surowe warzywa. Pieczywo, zwłaszcza rozmoczone i spleśniałe, nie jest dla nich właściwym pokarmem. Powoduje ono schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadzące czasami nawet do śmierci.

Ptaki, które pozostają u nas na zimę są przystosowane do panujących u nas warunków klimatycznych i do zdobywania pokarmu bez pomocy człowieka. Najważniejszym źródłem pożywienia powinny być dla ptaków zasoby naturalne. Warto w ogródku wysiać drzewa lub krzewy, których owoce i nasiona będą stanowiły zimą dla ptaków naturalną spiżarnią: bez czarny, głóg, jarzębinę, tarninę, dziką różę, jesion, berberys, kruszynę. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych