Celem zorganizowanego w pierwszy weekend października wydarzenia jest przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z rozwojem i wyzwaniami gospodarki w regionach, wraz z uwzględnieniem uwarunkowań miejskich miasta Radom.
W drugiej połowie sierpnia Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły trzy nowe trasy. Narodowy przewoźnik zaoferował od wiosny przyszłego roku bezpośrednie rejsy z Radomia do Kopenhagi, Paryża i Rzymu. Pod koniec września PLL LOT zaprezentowały także rozkład rejsów do stolic Danii, Francji oraz Włoch. Jak się okazuje i co potwierdzają goście Kongresu Radom Przyszłości, bilety w tych kierunkach cieszą się zainteresowaniem podróżnych wybierających zaoferowane na początku kierunki z naszego miasta.
– Ktokolwiek przyjeżdża na to lotnisko jest nim zachwycony. Myślimy o nim jako o miejscu, który żyje przez cały tydzień. Marzy nam się, żeby to było miejsce spotkań. Chcemy dostarczyć klientom dobrych emocji, które sprawią, że pasażerowie będą do nich wracać. Miejsce, które było memem, stało się miejscem, z którego wszyscy jesteśmy dumni – podkreślił Siennicki.
- Bardzo się cieszę, że ten kongres odbywa się w Radomiu. Organizator, Fundacja Przemysłu Przeszłości jest pierwszą instytucją, która została umiejscowiona poza Warszawą. To bardzo ważne, bo to praktyczna realizacja deglomeracji, czyli wyprowadzania instytucji ze stolicy do mniejszych miast, takich, które kiedyś utraciły status wojewódzki i których rozwój został zatrzymany - powiedział Adam Bielan, europoseł PiS.
Optymistycznie na rozwój miasta, dzięki inwestycji na lotnisku, patrzy również Robert Kłosowski, prezes zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. – Działamy jako zdecentralizowana instytucja i czujemy się w nim dobrze. Pokazujemy, że da się. Radom to miasto z ambicjami. Lotnisko jest przełomowe – przekonywał jeden z organizatorów Kongresu Radom Przyszłości.
– Będziemy spotykać się co roku i kolejne wydarzenie będzie jeszcze bardziej ambitne. Radom to miasto, który inspiruje. Tutaj bije serce cyfrowe całego regionu. Rozwijamy swoje kontakty za granicą. Dzięki lotnisku będziemy dowozić jeszcze więcej doborowych gości. Nasz region jest kopalnią dobrych pomysłów. Będziemy je promować, żeby Radom był miastem przyszłości – dodał Kłosowski.
– Lotnisko jest imponujące i ma najnowocześniejszy pas startowy. Niedługo będziemy mówić o kolejnych inwestycjach. Zainteresowana jest także branża cargo – powiedział natomiast poseł Marek Suski podczas sobotniego otwarcia Kongresu Radom Przyszłości.
– Jesteśmy w miejscu szczególnym. To tutaj w Radomiu powstał pomysł na lotnisko cywilno-wojskowe. Kiedyś się z tego pomysłu wyśmiewano. Teraz wiemy, że była to bardzo dobra decyzja – podkreślił Suski podczas wystąpienia w części otwierającej premierowy Kongres Radom Przyszłości.
– Według prognoz będzie tutaj duży ruch. Decyzja o budowie lotniska została podjęta na podstawie analiz – przekonywał poseł Prawa i Sprawiedliwości, związany z Ziemią Radomską. Gość wydarzenia przypomniał także o historycznych wydarzeniach z 1976 roku.
– Miasto Radom może dalej rozwijać ten projekt. Mam nadzieję, że z tego lotniska startujemy w jeszcze lepszą przyszłość. Chcemy stworzyć w Radomiu duży hub przepływu ludzi oraz towarów. Nie boimy się pracy i jestem przekonany, że udźwigniemy stawiane przed nami wyzwania – dodał poseł Andrzej Kosztowniak.
Będzie nowy kierunek na UTH
Podczas Kongresu podpisano porozumienie pomiędzy władadzami Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu a Platformą Przemysłu Przyszłości dotyczące uruchomienie na UTH nowego kierunku, tj. rozwój sztucznej inteligencji i kształcenie kadr.
I Kongres "Radom Przyszłości" potrwa również w niedzielę, 2 października.