Prezes Grupy Inicjatywnej Klastra Przemysłowego COP-u Jan Banaszak zaprasza zainteresowane podmioty do czynnego włączenia się w proces tworzenia Klastra Przemysłowego oraz uczestnictwo w konferencji, która odbędzie się 13.10.2011 r. o godz. 11.00 w sali 114 w Urzędzie Miejskim w Radomiu. W konferencji udział wezmą przedstawiciele zespołu prof. Jerzego Hausnera biorący udział w tworzeniu Narodowego Programu Gospodarczego oraz przedsiębiorcy.
Współczesny rozwój konkurencyjnej gospodarki wymaga wielokierunkowych działań w dziedzinie techniki, organizacji i ekonomii. Dla osiągnięcia sukcesu, takim programem w UE stały się Klastry, czyli konsorcja celowe, wprowadzające innowacyjne rozwiązania w dziedzinach gospodarki, a także w jej otoczeniu, nowoczesnej społeczności w myśl Strategii Lizbońskiej i Strategii Europa 2020.
Szeroki wachlarz unijnych dotacji finansowych wspiera działania, gdzie nowoczesność technologii oraz organizacji, decyduje o dynamicznym rozwoju i konkurencji na globalnym rynku.
Dla powstania Klastra i jego prawidłowego działania konieczne jest świadome zaangażowanie miejscowych przedsiębiorstw, organizacji samorządowych, organizacji okołoprzemysłowych oraz wybranych jednostek naukowych. Odczuwając presję globalizowanego rynku, podmioty produkcyjne Ziemi Radomskiej oraz Pogórza Świętokrzyskiego wyraziły zainteresowanie jednoczeniem wysiłków dla wprowadzenia nowoczesnych technologii i zwiększenia konkurencyjności w lepszej organizacji, poprzez działania w Klastrze Przemysłowym dawnych terenów centralnego okręgu przemysłowego im. Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Ziemia Radomska oraz Pogórze Świętokrzyskie to tradycyjne miejsca polskiego przemysłu z wiodącymi zakładami w Centralnym Okręgu Przemysłowym (Ostrowiec Św., Starachowice, Radom, Pionki, Skarżysko, Suchedniów, Stąporków, Drzewica) w branży metalowej, chemicznej i innych klasyfikacji. Tak z historycznej perspektywy, jak i współczesnych uwarunkowań, miejsce to posiada niezbędny potencjał i potrzebę, podjęcia wysiłku organizacji Klastra Przemysłowego o znaczeniu strategicznym dla nowoczesnej gospodarki subregionu.