Głównym celem projektu jest promowanie demokracji jako aktywnego stylu życia. Chcemy wykorzystać potencjał młodzieży, wyzwolić ich kreatywność, przedsiębiorczość i energię. Uświadomić im, że są częścią społeczności lokalnej, i to również od ich decyzji i działań zależy przyszłość.
Wrześniowe spotkanie w Radomiu rozpoczęło polsko – turecko – islandzką współpracę. Trwało ono od 25 do 30 września. Była to okazja do wymiany doświadczeń z organizacjami działającymi na rzecz młodych ludzi w Polsce, Turcji i Islandii, zdobycia wiedzy na temat wolontariatu międzynarodowego oraz poznania różnych kultur, a także nauki wzajemnej tolerancji i łamania stereotypów. Podczas spotkania w Polsce odbyły się warsztaty. Uczestnicy rozważali tematy takie jak demokracja, rasizm czy prawa człowieka. Młodzi zdobyli również podstawowe umiejętności samodzielnego prowadzenia szkoleń. Poprzez gry, dyskusje i symulacje zwiększyliśmy świadomość młodych ludzi o ich prawach i zachęciliśmy do działania na rzecz społeczeństwa. Pokazaliśmy, że wolontariat ma sens, zaradza problemom społecznym, daje radość i satysfakcję. Odbyła się również debata z przedstawicielami organizacji młodzieżowych. Wspólnie rozmawialiśmy o sytuacji młodych ludzi w naszych krajach oraz demokracji młodzieżowej na świecie.
Spotkanie w Radomiu to dopiero pierwsze wydarzenie z 10 –miesięcznego projektu. Przeszkoleni uczestnicy poprowadzą w swoich miejscowościach cykl wydarzeń pt.: "Sztuka demokracji". Wkrótce ruszy też strona internetowa, na której będzie można na bieżąco śledzić przebieg projektu.
W marcu uczestnicy projektu spotkają się ponownie. Tym razem w Fethiye w Turcji, gdzie będą tworzyć krótkie filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach z historii Europy.
W tym czasie odbędzie się też symulacja życia w demokratycznym państwie. Zadaniem uczestników będzie wykreowanie demokratycznego miasta. Każdy z uczestników będzie miał swoją rolę w życiu społecznym. W ten sposób uczestnicy będą próbowali zmierzyć się z codziennymi problemami miasta oraz analizować zaangażowanie w życie społeczne w odniesieniu do różnych tematów związanych z projektem.