O tym, że Fabryka Broni – jeśli chce być zakładem nowoczesnym i radzącym sobie z konkurencją - nie może pracować w przedwojennych budynkach przy ul. 1905 Roku, mówiło się od kilku lat. Pomoc zaoferowała Agencja Rozwoju Przemysłu.
- Po wielomiesięcznych rozmowach realizujemy pomysł, który Fabryce Broni pozwoli przejść rewolucję technologiczną – zdradził Andrzej Szortyka, członek zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, który przyjechał do Radomia na piątkowe obchody 10-lecia radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - ARP wybuduje nową siedzibę dla Fabryki Broni. Wybuduje ją za własne pieniądze, co pozwoli FB zainwestować w nowe nowe maszyny, urządzenia i linie technologiczne. Będzie można nie tylko utrzymać istniejące w zakładzie miejsca pracy, ale także – być może – stworzyć nowe. W ten sposób wspieramy Grupę Bumar, do której należy Fabryka Broni, w działaniach inwestycyjnych.
ARP kupiła od miasta za półtora miliona złotych ok. 4 ha terenu na Wólce Klwateckiej, a więc w strefie ekonomicznej. - Funkcjonując w strefie zakład, jak wszystkie inne, może liczyć na ulgi w podatku dochodowym. Pieniądze, które miałby wydać na to świadczenie, będzie mógł przeznaczyć na inwestycje – przekonywał Andrzej Szortyka.
Projekt nowej siedziby dla Fabryki Broni jest już na ukończeniu, trwa procedura uzyskania pozwoleń na budowę. Zdaniem Andrzeja Szortyki powinna się zakończyć w ciągu dwóch, trzech miesięcy. ARP chce jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wykonawcę; chodzi o to, by w marcu lub kwietniu inwestycja się rozpoczęła. Nowe obiekty FB mają być gotowe do końca 2012 roku. Członek zarządu ARP nie chciał zdradzić, ile przedsięwzięcie może kosztować. Niewykluczone, że ponad 10 mln zł.
Agencja wspólnie z miastem zastanawia się, jak wykorzystać w przyszłości budynek przy ul. 1905 Roku. Obie strony zgadzają się, że obiekty mają wartość historyczną – Fabryka Broni mieściła się tu przecież od lat 30. ubiegłego wieku i warto o tym dziedzictwie pamiętać.
***
Radomska Podstrefa Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej powstała 21 sierpnia 2001 roku, a zaczęła się od Gołębiowa. - Nie mieliśmy żadnego doświadczenia w restrukturyzacji takich zakładów, jak Łucznik – wspomina Marek Indyk, dyrektor TSSE. - Właśnie na Gołębiowie testowaliśmy, z dobrym skutkiem, rozmaite rozwiązania. Choćby budowę nowej hali na potrzeby klienta, co teraz jest nieomal powszechne czy przystosowanie do nowych celów budynku administracyjnego. Teraz na Gołębiowie działa ponad 12 podmiotów i to różnych branż.
Na Gołębiowie nie ma już miejsca na nowe firmy, niewiele zostało go na Wólce Klwateckiej, trochę więcej jest na Wośnikach. Obszar radomskiej podstrefy TSSE to w sumie ponad 151 ha. Działające tu firmy zainwestowały w sumie ok. 400 mln zł tworząc ok. 1200 miejsc pracy.