Monika Bednarczyk pracuje zawodowo w pomocy społecznej od 1996 roku. Od 2007 roku jest dyrektorem Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Radomiu. Dała początek nowym działaniom promującym rodzicielstwo zastępcze i adopcyjne oraz początek działaniom wspierającym poprzez specjalistyczną pomoc rodziny zastępcze, adopcyjne i naturalne.
Jest współtwórcą i koordynatorem kilku programów realizowanych na terenie miasta Radomia, m.in.:
Projekt "Świadome rodzicielstwo zastępcze, którego celem jest tworzenie wspólnego, jednorodnego środowiska wychowawczego, wspieranie rodzin przez udział w grupach wsparcia i cykliczne szkolenia. które pozwolą na zwiększenie kompetencji i umiejętności wychowawczych rodzin.
Projekt "Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży", dotyczący profesjonalnej pomocy terapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej dla dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnych formach opieki zastępczej i placówkach opiekuńczo - wychowawczych, a także rodzinach adopcyjnych i dysfunkcyjnych rodzinach biologicznych.
Projekt "Uwierz w siebie" - pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób, realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Słoneczny dom". Skierowany do dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym w wieku od 7 do 18 lat, w tym do młodzieży przebywającej w rodzinnych formach opieki zastępczej i placówkach opiekuńczo - wychowawczych oraz do ich rodziców.
Projekt "Dopóki masz wybór" - działania na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wspieranie i realizacja programów edukacyjno-profilaktycznych ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i studentów, realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Słoneczny dom".
Projekt "Uwierz w siebie i nie daj się wykluczyć", realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Słoneczny dom", adresowany do dzieci w wieku od 6 do 18 lat wychowujących się w różnych formach opieki zastępczej, w dysfunkcyjnych rodzinach oraz do rodziców dysfunkcyjnych z terenu gminy miasta Radom i okolicznych powiatów.
Projekt Centrum wspierania rodzicielstwa zastępczego "Rodzina zastępcza na medal" -promocja rodzicielstwa zastępczego, jak również tworzenie sieci wsparcia i poradnictwa specjalistycznego ukierunkowanego na poprawę funkcjonowania rodzin zastępczych, adopcyjnych, placówek rodzinnych oraz rodziców biologicznych dzieci umieszczonych w różnych formach rodzicielstwa zastępczego.
Program Pomocy Dziecku Krzywdzonemu. Jego adresatami były dzieci i młodzież doświadczająca przemocy w rodzinie i przemocy rówieśniczej i z tzw. grup wysokiego ryzyka, rodzice ograniczeni lub pozbawieni władzy rodzicielskiej, dyrektorzy placówek rodzinnych, rodziny zastępcze zawodowe i zwykłe.
- Projekt "Picie alkoholu - konieczność czy wybór" - program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów na terenie miasta Radomia, który miał na celu uświadomienie młodzieży i studentom szkodliwości picia alkoholu, poinformowanie o zagrożeniach jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży i propagowanie trzeźwości jako stylu życia.
- dwudniowe obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w partnerstwie z Caritas Pallotyńska Prowincji Chrystusa Króla: warszataty integracyjne dla rodziców adopcyjnych i kandydatów na rodziców adopcyjnych i Festyn Rodzinny.