Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku obok Fabryki Broni wybudowano osiedle dla pracowników, szkołę, łaźnię, potem stadion i szpital, założono też park. To inicjatywa ówczesnego dyrektora naczelnego FB Kazimierza Ołdakowskiego, który dbał nie tylko o rozwój zakładu, ale także o jego załogę. Dzisiaj po parku rozciągającym się niegdyś wzdłuż dzisiejszej ul. Dowkontta aż do torów pozostał niewielki skwer z pomnikiem Łucznika - symbolu Zakładów Metalowych. Na mapach geodezyjnych Radomia dawny park stał się placem i jeszcze kilka dni temu nosił imię Waltera, czyli generała Karola Świerczewskiego.
Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego zaproponował, by placowi dać miano Łucznika. Komisja Zakładowa "S" Fabryki Broni natomiast postulowała, by skwerkowi patronował jego twórca, Kazimierz Ołdakowski. Który zresztą z okien swego mieszkania przy ul. Dowkontta 2 przez lata patrzył na park. Komisja kultury zaaprobowała tę drugą propozycję.
Kazimierz Ołdakowski urodził się w 1878 roku. Fabryce Broni dyrektorował od 1926 do wybuchu II wojny światowej. Przed Niemcami - jako wybitny specjalista od broni - schronił się w Warszawie. Niestety, hitlerowcy odnaleźli go po kilku miesiącach. Kiedy szli, by go aresztować, wyskoczył przez okno, wybierając śmierć, a nie obóz koncentracyjny. Został pochowany w Warszawie, ale nie wiadomo, gdzie znajduje się jego grób.
Z inicjatywą nadania jednej z alejek w parku im. Tadeusza Kościuszki imienia Kazimierza Paździora wystąpili w ubiegłym roku radomscy dziennikarze sportowi. Ich pismo komisja kultury rozpatrywała dopiero kilka tygodni temu. Wszyscy jej członkowie przychylili się do tego pomysłu.
Kazimierz Paździer urodził się w Radomiu 4 marca 1935r. Karierę sportową rozpoczął w roku 1951, w sekcji bokserskiej Broni. Potem reprezentował barwy: OWKS Lublin, warszawskiej Legii oraz ponownie Broni Radom. W 1960 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie zdobył złoty medal w wadze lekkiej. Trzy sezony wcześniej – w Pradze – wywalczył mistrzostwo Europy w tej samej kategorii wagowej. Karierę sportową zakończył w 1961 roku. Po zejściu z ringu ukończył studia na SGPiS. Jako magistra ekonomii kontynuował pracę w Zakładach Metalowych w Radomiu. Po kilku latach wyjechał z naszego miasta, ale o nim nie zapomniał. Otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Zmarł we Wrocławiu 24 czerwca ubiegłego roku.
Zmianę nazwy placu Waltera na Kazimierza Ołdakowskiego i nazwanie alejki w parku imieniem Kazimierza Paździora radni przegłosowali na ostatniej, poniedziałkowej sesji. Nowe nazwy pojawią się na tabliczkach w 14 dni po ogłoszeniu uchwał w Dzienniku Urzędowym Wojewody Mazowieckiego.
Dyrektor zamiast generała
Resztki przedwojennego parku przy dawnej Fabryce Broni nosić będą imię dyrektora zakładu Kazimierza Ołdakowskiego. Natomiast alejka w parku Kościuszki - od ul. 25 Czerwca do alei bp. Chrapka otrzymała imię Kazimierza Paździora.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu