Nekropolia została założona w 1812 roku. Najstarszy grób, jaki udało się znaleźć, a właściwie tablica epitafijna, pochodzi z 1820 roku; wtedy to zmarł Franciszek Truszkowski, kapitan wojsk napoleońskich. W tej chwili znajduje się tutaj ok. 27 tys. grobów, w których pochowano blisko 170 tys. osób. Radomski cmentarz jest jednym z najciekawszych architektonicznie tego typu obiektów w Polsce. Dwustulecie będzie okazją do poznania historii cmentarza i jego najpiękniejszych zabytków.
- Chcemy przede wszystkim upowszechnić wiedzę o naszej nekropolii. Temu ma służyć m.in. wystawa fotografii pokazująca cmentarz sprzed lat i ten współczesny; chcemy prosić radomian, którzy mają w swoich archiwach takie zdjęcia, o to, by nam je użyczyli. Myślimy także o ekspozycji ukazującej Radom – na pocztówkach i na zdjęciach - na przestrzeni choćby stu lat, jeśli nie uda się dwustu; chcemy uświadomić mieszkańcom, jak się zmieniał – mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ul. Limanowskiego.
Na maj przyszłego roku Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, miasto i parafia św. Wacława, która jest gospodarzem nekropolii przygotowują dwudniową sesję popularno-naukową dotyczącą problemów konserwatorskich starych cmentarzy. - Planujemy zaprosić na nią m.in. zarządców zabytkowych nekropolii. To jest promocja nie tylko naszego cmentarza, ale także Radomia; powinniśmy skorzystać z okazji, jaką jest jubileusz i przekonać mieszkańców innych miast, że przy ul. Limanowskiego mamy sporo interesujących zabytków – mówi ks. Piotr Zamaria.
Dlatego goście sesji naukowej zwiedzą także cmentarz. A przygotowujący jubileusz myślą również o zorganizowaniu na terenie nekropolii.... okolicznościowego koncertu. Wydana zostanie monografia cmentarza oraz album ze zdjęciami. Miasto wybije także okolicznościowy medal.
Obchody trwać będą od listopada 2011 do listopada 2012.