Początkowo zainteresowanie projektem „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” było niższe od spodziewanego – złożono ponad 1200 wniosków. Miasto jest natomiast gotowe zapewnić dostęp do bezpłatnego łącza 1500 gospodarstwom domowym. Z tego powodu magistrat wydłużył termin ich składania do 30 czerwca. Ich liczba przekroczyła 2 tys.
Projekt, przypomnijmy, realizuje gmina z pomocą dofinansowania unijnego. Jego głównym celem jest zapewnienie dostępu do bezpłatnego Internetu 1500 osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Dodatkowo 500 z 1500 gospodarstw zostanie wyposażonych w sprzęt komputerowy z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych
– Weryfikacja wniosków i wyłonienie 1500 gospodarstw domowych potrwa prawdopodobnie do pierwszej połowy września. Potem rozpocznie się drugi etap projektu skupiający się na jego stronie technicznej, czyli zakupie sprzętu, zbudowaniu i eksploatacji sieci – powiedziała nam Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta.
Dla uczestników projektu zostaną zorganizowane szkolenia z zakresu obsługi uruchomionego łącza, podstaw komunikacji elektronicznej, obsługi komputera oraz podstawowego oprogramowania. W przypadku osób niepełnosprawnych, które mają trudności z poruszaniem się, szkolenia indywidualne odbędą się w domach.
Po zakończeniu projektu konieczne jest utrzymanie jego rezultatów przez pięć lat. Oznacza to, że uczestniczące w projekcie gospodarstwa domowe otrzymają bezpłatny dostęp do Internetu przez okres trwania projektu oraz pięć lat od czasu jego zakończenia.
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej rozpatrywana będzie uchwała w sprawie „wykonywania przez Gminę Miasta Radomia działalności w zakresie telekomunikacji dla realizacji celu publicznego polegającego na zapewnieniu bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego Internetu dla gospodarstw domowych z terenu Gminy Miasta Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”. Wszystko wskazuje na to, że zostanie przyjęta przez radnych. To ostatni etap samej procedury uczestniczenia w projekcie unijnym.