Studenckie Koło Dyskusyjne „FORUM” zaprosiło do rozmowy Barbarę Wilamowską (koordynator ds. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii), Lucynę Wiśniewską (dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu), nadkomisarz Agnieszkę Guzę z Wydziału Prewencji oraz Katarzynę Baćmagę (kierownik Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia).
Dyskusja dotyczyła przede wszystkim zmian w nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tematyka ważna, ale zainteresowanie było niewielkie. Aula politechniki świeciła pustkami. Jednakże debatę czas było zacząć i jako pierwsza głos zabrała Barbara Wilamowska z Ministerstwa Sprawiedliwości. Przybliżyła historię powstawania ustawy oraz jej charakter. Wedle nowego przepisu będzie można nie wszczynać postępowania w momencie, gdy ktoś ma przy sobie niewielką ilość narkotyku na własny użytek. Jeśli okaże się, że zatrzymany jest uzależniony, można będzie umorzyć postępowanie i skierować go na leczenie. Ustawa ta jest przede wszystkim szansą, że narkomani zamiast do więzienia, trafią na leczenie.
Nadkomisarz Agnieszka Guza przybliżyła działania policji związane ze zjawiskiem zażywania narkotyków. Wytłumaczyła, że policja w momencie zatrzymania osoby posiadającej choćby niewielką ilość narkotyków, nie będzie mogła jej ot tak sobie puścić wolno. Procedura będzie podobna do dotychczasowej. Materiał dowodowy zostanie przekazany do laboratorium kryminalistycznego. Zatrzymaną osobę przesłucha policja, istnieje również możliwość przeszukania mieszkania. Dalsze decyzje podejmie prokuratura i sędzia przy współpracy ze specjalistą terapii uzależnień.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Lucyna Wiśniewska skupiła się głównie na kwestii dopalaczy. Przypomniała zeszłoroczną akcję zamykania sklepów z dopalaczami. Wyjaśniła na czym polega niebezpieczeństwo płynące ze stosowania tych produktów. Są one mieszaniną różnych substancji, często o nie do końca znanym działaniu. Zwróciła uwagę na fakt, że często produkty o tej samej nazwie miały różny skład, co stanowiło duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.
W dalszej części dyskusji głos zabrała Katarzyna Baćmaga, zwracając uwagę na właściwa edukację młodzieży w zakresie narkotyków. Zaznaczyła, że zależy jej na integralności programów profilaktyki z programami nauczania.
Spośród niewielkiej ilości zebranych osób ujawniła swoją obecność Luiza Leszczyńska, psycholog ze stowarzyszenia KARAN. Głównie wyraziła swoje zdanie na temat dość popularnej marihuany. Uważa, że obecnie marihuana nie występuje w postaci naturalnej, ale jest modyfikowana genetycznie, wzmacniana innymi substancjami, co na pewno bezpieczne nie jest.
Słuchacze mieli wątpliwości czy nie lepiej by było określić w Ustawie tę „niewielką” ilość narkotyków, za którą nie będzie wszczynane postępowanie. Chcieli wiedzieć o jakiej ilości jest mowa w nowych przepisach. Nadkomisarz Wydziału Prewencji wyjaśniła, że za każdą ilość narkotyków policja będzie zatrzymywać, a dalsze decyzje podejmie prokuratura. Barbara Wilamowska dodała, że na gruncie Ustawy posiadanie środków odurzających pozostaje przestępstwem. Celem zmian nie było wprowadzenie legalizacji. Wyjaśniła też, że podanie konkretnej ilości narkotyków, za którą może nie być wszczęte postępowanie mogło by się przyczynić do dystrybuowania środków odurzających.
Pani psycholog zapytana czy są jakieś pozytywne skutki stosowania marihuany odpowiedziała, że jedynie pozorne i krótkotrwałe. Dodała, że marihuana owszem ma właściwości lecznicze, ale powinny być one wykorzystywane jedynie przez farmaceutów.
Całość debaty została zwieńczona krótkim filmem na temat programu „Profilaktyka a Ty”, którego celem jest między innymi zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie asertywnych postaw. Więcej na temat programu Pat można dowiedzieć się ze strony http://pat.policja.gov.pl