- W ciagu dwóch miesięcy powinien być gotowy regulamin konkursu. Mamy nadzieję, że sam konkurs zostanie ogłoszony w czerwcu. Oczywiście chcemy, by wzięły w nim udział pracownie architektoniczne z całej Polski - mówi Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia.
Szczegóły rywalizacji na razie nie zostały sprecyzowane. Konkurs, generalnie, ma dotyczyć uporządkowania i ewentualnego zagospodarowania przestrzeni między teatrem, pawilonem kwiaciarek a Galerią Słoneczną. Wiadomo też, że architekci zostaną poproszeni o wkomponowanie w tę przestrzeń pomnika Jagiellonów.
O upamiętnienie epoki Jagiellonów stara się Stowarzyszenie Jagiellońskie. W marcu 2008 roku prezydent Andrzej Kosztowniak i prezes stowarzyszenie Wiesław Mizerski podpisali deklarację o budowie pomnika. - To obradujący w Radomiu w 1383 roku sejm obrał Jadwigę Andegaweńską królem Polski, to u nas z 1401 roku została podpisała unia wileńsko-radomska. To stąd przez prawie dwa lata święty Kazimierz, w zastępstwie ojca przebywającego na Litwie, rządził Koroną. Mamy więc powody do dumy z roli Radomia w dziejach - uzasadniał pomysł postawienia monumentu Wiesław Mizerski.
Stowarzyszenie zebrało w ubiegłym roku 8 tys. podpisów pod petycją, by pomnik stanął właśnie na placu Jagiellońskim. Jednak uchwałę w tej sprawie radni w maju 2010 odrzucili, argumentując, że trwa budowa Galerii Słonecznej i nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak ta część Radomia będzie wyglądała po ukończeniu inwestycji. Ponadto teatr czeka termomodernizacja i jego fasada zmieni wygląd, co też trzeba uwzględnić przy projektowaniu pomnika.
Ponieważ galeria już stoi, można poprosić architektów, by pomyśleli, jak placowi Jagiellońskiemu przywrócić funkcję reprezentacyjnego miejsca. W tej chwili bowiem jest to wyjątkowo zaniedbany darmowy parking.